Szukaj

TECH Obowiązkowa fotowoltaika na dachach? Unia Europejska wprowadza nowe przepisy

Obowiązkowa fotowoltaika na dachach? Unia Europejska wprowadza nowe przepisy

CKM
16.07.2025
Kopiuj link

Od 2026 roku nowe budynki publiczne i komercyjne mają być stawiane z panelami na dachu. Taki plan zakłada właśnie Unia Europejska. Na razie dotyczy on głównie urzędów, szkół czy biurowców, ale nie ma się co łudzić – prywatne domy też znajdą się pod ostrzałem przepisów. Sprawdźcie jaki jest harmonogram zmian!

iStock-2067569638

Co się właściwie zmienia?

Wszystko zaczęło się od unijnej dyrektywy EPBD, która przeszła przez Parlament Europejski wiosną 2024 roku. Dokument może i brzmi jak materiał z podręcznika do prawa energetycznego, ale w skrócie chodzi o jedno – by każdy budynek pracował na siebie.

Co istotne najpierw wezmą się za nowe budynki publiczne i komercyjne – od 2026 roku. Potem, od 2029, w kolejce ustawiają się nowo budowane domy mieszkalne. A od 2030? Tu już robi się ciekawie – obowiązek obejmie także remontowane budynki komercyjne i cały sektor publiczny.

Polska nie zostaje w tyle

U nas też już trwa ruch w papierach. Ministerstwo szykuje zmiany w rozporządzeniu o warunkach technicznych. Plan? Od końca 2026 roku budynki publiczne, zbiorowego zamieszkania i niektóre gospodarcze – jeśli tylko mają ponad 250 m² – mają być wyposażone w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie zielonej energii.

I żeby nie było zbyt kolorowo –  zakaz pieców gazowych w nowych budynkach również jest na horyzoncie. Unia ma już dosyć flirtów z paliwami kopalnymi, nawet tymi „czystszymi”. Przyszłość ma być zeroemisyjna, a piec gazowy, choćby i najnowszy również pójdzie do kosza.

Do tego dochodzi jeszcze nowy system „paszportów energetycznych” – dokumentów, które pokażą, w jakim stanie energetycznym jest nieruchomość. Można zatem stwierdzić, że będzie to taka książeczka zdrowia budynku.

A czy to się w ogóle opłaca?

No właśnie. Z jednej strony brzmi to trochę jak kolejny unijny obowiązek z rodzaju „musisz, bo inaczej kara”. Z drugiej – rachunki za prąd nie są już od dawna powodem do śmiechu, a panele coraz częściej traktuje się nie jak fanaberię, tylko jak inwestycję w oszczędność.

Oczywiście, instalacja to niemały koszt. Nie ma co obijać w bawełnę, że nie każdy może wyłożyć taką kwotę bez uszczerbku dla domowego budżetu. Ale w dłuższej perspektywie – może się  to zwrócić. Szczególnie że regulacje z czasem mogą być coraz mocniejsze.

Lepiej zawczasu zająć się tematem

Nie chodzi o to, żeby w panice szukać firm, które wykonują instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Ale jeśli ktoś planuje budowę domu, hali, a także modernizację czegokolwiek większego – dobrze już teraz uwzględnić zmiany.

Unia stawia na energetyczne samowystarczalność, a dachy budynków mają odegrać w tym planie główną rolę. Czy się to komuś podoba, czy nie – fotowoltaika staje się nie tyle opcją, co nowym standardem.

 

Autor CKM
Źródło Money.pl
Data dodania 16.07.2025
Aktualizacja 17.07.2025
Kopiuj link
NEWSLETTER
Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności
KOMENTARZE (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest CKM.PL, który przetwarza je w celu realizacji umowy – regulaminu zamieszczania komentarzy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania – szczegóły i sposób realizacji tych praw znajdziesz w polityce prywatności. Serwis chroniony jest przez reCAPTCHA – obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.