Szukaj

LIFESTYLE Ozempicowa twarz – prawdziwy efekt uboczny czy internetowy mit?

Ozempicowa twarz – prawdziwy efekt uboczny czy internetowy mit?

Cezary Królikowski
11.07.2025
Kopiuj link

Leki takie jak Ozempic czy Wegovy zrobiły w ostatnich latach furorę. Początkowo przepisywane osobom z cukrzycą typu 2, dziś coraz częściej stosowane są – legalnie lub nie – jako sposób na szybkie zrzucenie wagi. Wraz z ich popularnością pojawiło się nowe zjawisko, a właściwie określenie: „ozempicowa twarz” (z ang. Ozempic face).Ale czy to naprawdę nowy efekt uboczny? Czy to coś, czego trzeba się bać?

A realistic photo-style image illustrating the concept of 'Ozempic face' in a different way. Show a

Skąd się wzięła „ozempicowa twarz”?

Termin pojawił się, gdy niektórzy użytkownicy leków GLP-1 (do których należy m.in. semaglutyd, czyli substancja czynna w Ozempicu) zauważyli, że po zrzuceniu kilku–kilkunastu kilogramów ich twarz wygląda inaczej:

  • bardziej zmęczona,
  • jakby „pusta” i zapadnięta,
  • z wyraźniejszymi zmarszczkami,
  • starsza, mimo ogólnego poprawienia sylwetki.

Szybko okazało się, że problem ten nie dotyczy tylko użytkowników Ozempicu – to zjawisko znane lekarzom od dawna i wcale nie nowe.

O co chodzi tak naprawdę?

Gdy tracimy na wadze – niezależnie od tego, czy to przez dietę, ćwiczenia, operację bariatryczną czy właśnie leki – chudniemy całościowo. To oznacza, że tłuszcz znika też z twarzy. A twarz, wbrew pozorom, potrzebuje trochę tłuszczu, żeby wyglądać młodo i zdrowo.

Utrata tłuszczu w okolicach policzków, pod oczami i wokół ust może sprawić, że skóra zacznie wyglądać na bardziej wiotką, twarz – na wychudzoną, a zmarszczki staną się bardziej widoczne. Zwłaszcza u osób po 35.–40. roku życia, u których naturalnie spada produkcja kolagenu i elastyczność skóry.

Czy to wina samego leku?

Nie. Ozempic nie powoduje sam z siebie zmian w strukturze twarzy. To nie jest botoks, który paraliżuje mięśnie, ani lek wpływający na skórę. „Ozempic face” to efekt uboczny utraty wagi – szybkiej i często dużej. A semaglutyd po prostu skutecznie wspiera odchudzanie.

To trochę tak, jakbyśmy po operacji plastycznej nosa narzekali, że okulary się źle układają – coś się zmienia, bo coś innego się zmieniło wcześniej.

Da się tego uniknąć?

Nie zawsze całkowicie, ale można zminimalizować ryzyko lub skutki:

  • Chudnij powoli – im wolniejszy proces, tym mniej szokowy dla skóry.
  • Dbaj o białko i mięśnie – regularne posiłki z białkiem i ćwiczenia siłowe pomogą utrzymać objętość tkanek.
  • Nawilżaj od środka i od zewnątrz – pij wodę, jedz zdrowe tłuszcze, stosuj kosmetyki z retinolem i kwasem hialuronowym.
  • Nie bój się pomocy specjalistów – dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej znają sposoby na poprawę napięcia i objętości twarzy (np. kwas hialuronowy, kolagen, liftingi).

Czy warto się bać?

To nie jest powód, żeby rezygnować z leczenia – zwłaszcza jeśli masz cukrzycę albo otyłość z powikłaniami. Ale jeśli sięgasz po semaglutyd tylko z powodów estetycznych, warto mieć świadomość, że skóra też musi nadążyć za odchudzaniem. I że efekty wizualne nie zawsze są takie, jak sobie wyobrażamy.

Na szczęście „ozempicowa twarz” nie jest trwała ani nieodwracalna. To nie jest choroba – to raczej estetyczny „efekt uboczny sukcesu”.

Źródło -
Data dodania 11.07.2025
Aktualizacja 13.07.2025
Kopiuj link
NEWSLETTER
Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności
KOMENTARZE (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest CKM.PL, który przetwarza je w celu realizacji umowy – regulaminu zamieszczania komentarzy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania – szczegóły i sposób realizacji tych praw znajdziesz w polityce prywatności. Serwis chroniony jest przez reCAPTCHA – obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.