Z roku na rok mamy więcej lekarzy? Najnowsze statystyki wskazują realną tendencję

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Zdrowia każdy rok powinien przynieść Polakom coraz więcej medyków. Na ilość specjalistów w danej dziedzinie składa się wiele czynników, w tym liczba miejsc rekrutacyjnych, wyznaczana przez MZ. Z założenia stawiamy na wzrost, jednak jak jest w rzeczywistości? Możemy ocenić sami dzięki najnowszym statystykom GUS-u.
Zrzut ekranu 2024-01-09 o 11.58.22.png

GUS podsumował statystyki dotyczące lekarzy za 2022 rok. Dzięki nim wiemy, że dwa lata temu liczba medyków bezpośrednio pracujących z pacjentem wynosiła 134,1 tys. Zazwyczaj ta wartość przeliczana jest na ilość lekarzy/ tysiąc mieszkańców, a następnie porównywana ze standardem europejskim. Dzięki temu, możemy porównywać się do reszty Europy także w kwestiach zdrowia.

Obecnie na 10 tys. Polaków przypada 35 lekarzy, czyli o 1,2 proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Jak na takie możliwości zareagowaliby nasi sąsiedzi? Poniżej tej średniej od lat pozostają Belgia, Węgry i Francja. Właśnie tam pacjentom musi wystarczyć zaledwie około trzydziestu medyków. Jednocześnie reszta Europy pozostawia nas w tyle, powoli dobiegając do średniej wartości 40 lekarzy. Nowa ministra Izabela Leszczyna będzie musiała poćwiczyć bieganie, bo jest co gonić!

W jakim województwie najłatwiej otrzymamy poradę medyczną? Ponad średnią europejską plasują się woj. mazowieckie i łódzkie. Tam spotkamy aż 43 medyków na 10 tys. mieszkańców. Najtrudniej w tej kwestii jest mieszkańcom Podkarpacia – 29 medyków to tragiczny wynik. Być może kilkuletni kierunek lekarski w Rzeszowie pozwoli niebawem nadgonić te straty. 

Choć kolejki na NFZ to sprawa naturalna, nowe statystyki odnotowały, że to kogo spotkamy, przy gabinetowej kozetce nie zmienia się od lat. W tym zawodzie dominują wykształcone Panie. Jest ich prawie 60 proc. Lekarki zdominowały jednak raczej wyższe grupy wiekowe, to właśnie wtedy królowało przekonanie, że dziewczynki w szkole "uczyły się lepiej". 

Jak statystycznie wygląda nasz opiekun zdrowia? To 49–letnia kobieta, która jest lekarką rodzinną lub pediatrą - wskazuje w raporcie GUS.


Dodał(a): CKM.pl Wtorek 09.01.2024