Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Grunwaldzie, ale oglądaliście tylko „Krzyżaków”
Bitwa pod Grunwaldem to jedna z najważniejszych i najbardziej znanych bitew średniowiecznej Europy. Jednak za oficjalną historią kryją się liczne anegdoty, przemilczane fakty i legendy, które nie tylko wzbudzają ciekawość, ale też stawiają pod znakiem zapytania wiele popularnych przekonań

Zebraliśmy te, które naszym zdaniem, są zbyt rzadko przywoływane i które pokazują bitwę pod Grunwaldem od zupełnie zaskakującej strony.
Pijani Krzyżacy?
Istnieją przekazy mówiące, że Krzyżacy przed bitwą mogli świętować z góry zakładane zwycięstwo, nadużywając alkoholu. Chociaż trudno zweryfikować te opowieści, to mogły one mieć na celu zdyskredytowanie przeciwnika i podniesienie morale wojsk polsko-litewskich. Na pewno jednak Krzyżacy nie pili wówczas Jägermeistera a piwo i wino.
Długosz maps
Chociaż bitwa jest znana jako „bitwa pod Grunwaldem”, to faktycznie miała miejsce bliżej wsi Stębark (niem. Tannenberg). Grunwald został wybrany przez Jana Długosza ze względu na łatwiejszą wymowę i symboliczne znaczenie nazwy (grün Wald – zielony las). Ewidentnie mamy tu przykład kronikarza-ekologa kochającego zielony ład.
Przepowiednia zwycięstwa?
Również, według kronikarza Jana Długosza, przed bitwą miało miejsce zaćmienie słońca, co zostało uznane za wróżbę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich. W rzeczywistości zaćmienia w tym dniu nie było, ale opowieść o przepowiedni silnie zakorzeniła się w świadomości potomnych. Zaćmienie w tą, zaćmienie w tamtą, kto w średniowieczu przejmowałby się detalami kosmosu.
Nieistniejące miecze krzyżackie

Słynne dwa miecze wręczone królowi Jagielle przez heroldów krzyżackich miały symbolizować wyzwanie do walki. Jednak dziś historycy kwestionują autentyczność tego wydarzenia, uważając je raczej za legendę stworzoną na potrzeby propagandy królewskiej. A może jednak była to pierwsza promocja na stal nierdzewną zorganizowana przez rycerzy z manufaktury Lidla?
Straty w liczbach
Według współczesnych szacunków, w bitwie zginęło około 8-10 tysięcy żołnierzy krzyżackich, podczas gdy straty polsko-litewskie były relatywnie niewielkie – około 2-3 tysięcy zabitych. Liczby te były przez wieki wyolbrzymiane dla celów propagandowych. Najważniejsza jednak strata krzyżacka to śmierć wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena oraz większości dowództwa zakonu
Król Jagiełło na szachownicy bitwy

Wbrew obrazom batalistycznym przedstawiającym Jagiełłę aktywnie uczestniczącego w walce, faktycznie król spędził większość bitwy na wzgórzu, obserwując starcie. Dowództwo na polu bitwy sprawowali głównie jego doradcy i dowódcy wojskowi, jak Zyndram z Maszkowic.
Matejko – malarz patriotyczny
Słynny obraz Jana Matejki z 1878 roku, choć uważany za ikoniczne przedstawienie bitwy, zawiera wiele nieścisłości historycznych. Matejko umieścił na nim osoby, które w bitwie nie uczestniczyły lub nawet nie żyły już w tamtym czasie. Odmłodził księcia Witolda, Jagiełłe przyodział w zbroję rzymską – wszystko dla efektu patriotycznego
Litewski taktyka?
Jedną z kontrowersji pozostaje wycofanie się wojsk litewskich w trakcie bitwy. Historycy nadal spierają się, czy był to planowany manewr mający na celu wciągnięcie Krzyżaków w pułapkę, czy rzeczywista paniczna ucieczka.
Zapomniani sojusznicy
W bitwie uczestniczyli także wojownicy z Czech, Mołdawii, Rusi, Tatarzy oraz najemnicy z zachodniej Europy, którzy rzadko są wspominani, choć ich udział mógł mieć duże znaczenie dla przebiegu starcia.
Krzyżackie skarby
Według legend, Krzyżacy uciekając z pola bitwy, ukryli swoje kosztowności w pobliskich jeziorach i lasach. Do dziś trwają spekulacje i poszukiwania rzekomo ukrytych skarbów. Dlatego jak tylko dokopiemy się do złotego pociągu, to nasze kolejne kroki skierujemy w stronę Grunwaldu aby w okolicy poszukać srebrnej zastawy mistrza krzyżackiego i innych precjozów zakonnych
Twój komentarz został przesłany do moderacji i nie jest jeszcze widoczny.
Sprawdzamy, czy spełnia zasady naszego regulaminu. Dziękujemy za zrozumienie!

Sprawa tragicznego wypadku na A1: Sebastian M. z aktem oskarżenia i w areszcie

Pan Irek z Chorzowa i siła internetu. Jak stał się najbardziej popularnym taksówkarzem w Polsce?

Właśnie ruszyła sprzedaż preorderu najnowszej płyty Quebonafide. Album „Północ/Południe” jest dostępny w dwóch wersjach!

Koniec tanich przesyłek z Chin? UE planuje dodatkowe opłaty dla firm typu Temu, Aliexpress czy Shein

Żeby wejść na Pornhuba, trzeba będzie się… wylegitymować