Szukaj

LIFESTYLE Polacy z XXI wieku wybrali króla wszech czasów

Polacy z XXI wieku wybrali króla wszech czasów

CKM
07.07.2025
Kopiuj link

W roku 2025 wydarzyło się coś, co zdarza się tylko raz na tysiąc lat (dosłownie). Z okazji milenium koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego polskiego króla – Muzeum Historii Polski postanowiło zapytać naród: który z naszych władców był najwspanialszy, najpotężniejszy, naj… bardziej królewski?

krolowie1

fot. Muzeum Historii Polski

Ranking Publiczności: serca Polaków podbite (ponownie) przez Kazimierza Wielkiego

Wybory, trzeba dodać, spośród aż 28 królów! W głosowaniu internetowo-urnowym wzięło udział ponad 25 400 osób. Niektórzy głosowali online, inni osobiście korzystając z urn ustawionych w siedzibie Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. 

Zdaniem współczesnych Polaków najlepszym władcą Polski był Kazimierz III Wielki. Ten sam, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Kazimierz był budowniczym miast, zamków i prawa. I, co rzadkie wśród władców – miał opinię człowieka, który nie tylko myślał o sobie, ale i o swoich poddanych. Czyli – pierwszy „król społeczny”.

Na drugim miejscu uplasowała się… niespodzianka? Jadwiga Andegaweńska – królowa o sercu świętej i sile negocjatora. Chrystianizowała Litwę, fundowała Akademię Krakowską i ogólnie była królową, której nie powstydziłby się żaden renesansowy startup. Można powiedzieć: Jadwiga – pierwsza kobieta sukcesu na polskim tronie. Zresztą, tytułowała się „królem”, bo „królowa” brzmiała zbyt... miękko.

Na trzecim miejscu uplasował się patron całego wydarzenia – Bolesław Chrobry, pierwszy koronowany król Polski. Chrobry był człowiekiem czynu, miecza i nieznośnej dumy. Gdyby żył dziś, prawdopodobnie prowadziłby podcast pt. „Z mieczem po Europie” i miałby sporo followersów.

Ranking Historyków: chłodne głowy, gorące nazwiska

Równolegle z głosowaniem ludu, odbyło się głosowanie 30 historyków, którzy w  czterech kategoriach ocen: wewnętrzna polityka, zagraniczna polityka, reakcja na wyzwania epoki, wpływ na wolność poddanych – dokonali swojego wyboru.

Tutaj podium wyglądało zgoła inaczej:

Zwyciężył wyraźnie Kazimierz IV Jagiellończyk – człowiek, który mógłby w CV wpisać: „przywróciłem Polsce Pomorze, rozgromiłem Krzyżaków, a potem... miałem 13 dzieci, z czego połowa została królami Europy.” Prawdziwy tata polityki dynastycznej.


Drugie miejsce zajął Władysław II Jagiełło – Litwin z importu, który z Polski zrobił imperium, a z Grunwaldu – miejsce, które do dziś odwiedzają tysiące fanów cosplay’u w zbrojach. Stworzył unię z Litwą i pokazał, że wspólnota może się opłacać (szczególnie jak ma się wspólnego wroga w białym płaszczu z krzyżem).

Ostatnie miejsce na pudle przypadło Zygmuntowi II Augustowi – ostatniemu Jagiellonowi, ale za to jaki! Dzięki niemu podpisano Unię Lubelską, czyli jeden z bardziej udanych związków w historii polityki (czego nie można powiedzieć o jego małżeństwach). Po nim już nic nie było takie samo – poza nazwą sejmu.

Dwa rankingi, dwa światy

Ranking publiczności i ranking historyków różniły się jak Jadwiga od Zygmunta Wazy. Pierwsi kierowali się sercem, emocjami i legendą – drudzy tabelkami, kontekstami i twardą faktografią. I bardzo dobrze. Bo historia to nie tylko daty i traktaty, ale też pamięć, emocje i to nieuchwytne „coś”, co sprawia, że patrzymy na daną postać jak na bohatera (albo antybohatera) naszych narodowych opowieści.

Wyniki ogłoszono 6 lipca 2025 podczas historycznego pikniku „Uczta u Chrobrego” – wydarzenia, na którym można było posłuchać debat, zjeść coś lepszego niż średniowieczna kasza i poznać historię nie z podręcznika, tylko z opowieści, rekonstrukcji i… rozmów przy stole. Bo historia żyje – i ma się całkiem nieźle.


Władcy się zmieniali, granice się przesuwały, zamki się budowały (i burzyły), ale jedno pozostało niezmienne: Polacy mają opinię o wszystkim. Także o swoich królach. I choć jeden ranking stawia na rozum, a drugi na serce – oba pokazują to samo: nasza historia jest barwna, złożona i… nie do końca przewidywalna.

Autor CKM
Źródło Muzeum Historii Polski
Data dodania 07.07.2025
Aktualizacja 14.07.2025
Kopiuj link
NEWSLETTER
Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności
KOMENTARZE (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest CKM.PL, który przetwarza je w celu realizacji umowy – regulaminu zamieszczania komentarzy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania – szczegóły i sposób realizacji tych praw znajdziesz w polityce prywatności. Serwis chroniony jest przez reCAPTCHA – obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.