Na plecach czy na boku – jakie pozycje do spania są najzdrowsze?

Jakość wypoczynku ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dzięki wysypianiu się nasz układ immunologiczny funkcjonuje sprawniej, a układ kostno-stawowy nie podlega niepotrzebnym obciążeniom i deformacjom. Odpowiednio dobrany materac, długość snu, otaczanie się wysokiej jakości materiałami oraz zapewnianie odpowiedniej temperatury w sypialni to podstawy efektywnego wypoczynku, warto jednak zwrócić uwagę również na pozycję snu. Ma ona istotny wpływ na wysypianie się.

na-plecach-czy-na-boku-jakie-pozycje-do-spania-sa-najzdrowsze.jpg

Dlaczego pozycja snu ma wpływ na nasze zdrowie?

Nacisk, jaki wywierają elementy naszego ciała na powierzchnię materaca podczas snu, może skutkować pojawieniem się odrętwień, skurczów oraz dyskomfortu. Nie musi to być związane z nieodpowiednio dopasowanym materacem. Produkty najwyższej jakości, wykonane z nowoczesnych, dopasowujących się do krzywizn ciała materiałów – jak popularne materace Hilding Anders, których autoryzowanym dystrybutorem jest https://sennamaterace.pl/ – posiadają zróżnicowane funkcjonalności, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie wiążące się z efektywnym wypoczynkiem. Jeśli Twój materac jest dopasowany do Twojej wagi, wzrostu oraz indywidualnych potrzeb, przyczyn niewyspania warto poszukać w pozycji, w której śpisz. To, w jaki sposób układamy się na materacu, może wpływać na obciążenie organów wewnętrznych oraz układu kostnego. Odczujesz to w postaci bólu, odrętwienia lub skurczów, które mogą powodować wybudzanie się w trakcie sennego wypoczynku lub dyskomfort o poranku. 

dlaczego-pozycja-snu-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie.jpg

Spanie na plecach – czy jest zdrowe?

Sen w pozycji horyzontalnej, czyli na plecach, jest bardzo zdrowy dla układu kostno-stawowego. Dzięki pozycji snu na plecach odciążasz organy wewnętrzne, kręgosłup, mięśnie oraz stawy. W tej pozycji snu najłatwiej o relaks oraz nieprzerwany, głęboki sen. Pozycja horyzontalna wpływa na niezakłócony obieg krwi w organizmie, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko niedokrwienia w częściach ciała, które mogłyby być obciążone w pozycji niedopasowanej do Twoich potrzeb. Śpiąc na plecach, warto zastosować niską lub ortopedyczną poduszkę, by zminimalizować wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pozycja snu horyzontalna może nie być odpowiednia dla astmatyków oraz osób cierpiących na bezdech, gdyż ułożenie to w połączeniu z dolegliwością może wpłynąć na zmniejszenie ilości powietrza dostarczanego do dróg oddechowych. 

Spanie w pozycji embrionalnej (na boku) – czy jest odpowiednie dla zdrowia?

Sen w pozycji na boku może być bardzo zdrowy dla organizmu, zwłaszcza jeśli ułożysz się, pamiętając o kilku zasadach. Kluczowe dla zdrowia i komfortu snu jest wybranie odpowiedniego materaca, niezależnie o tego, czy jest to materac pojedynczy https://sennamaterace.pl/107-materace-80x200, czy dla par. Przy ułożeniu się na boku bardzo ważne jest zgięcie nóg w stawach biodrowych oraz kolanowych, a także utrzymanie kształtu kręgosłupa możliwie w linii prostej. Pomoże Ci w tym niska poduszka oraz poduszka ortopedyczna, profilowana. W razie potrzeby dobrze jest użyć poduszki, układając ją pomiędzy kolanami. Dzięki niej układ miednicy będzie komfortowy i odpowiedni dla odciążenia układu kostnego. Zastanawiasz się, jak ułożyć ręce? To bardzo ważne dla minimalizacji pojawiania się skurczów mięśni w nocy. Ręce w pozycji embrionalnej powinny być ułożone na wysokości klatki piersiowej, wyciągnięte przed siebie i lekko zgięte w łokciach. Pozycja na boku jest zdecydowanie zdrowsza, jeśli wybierzesz bok lewy. W ten sposób odciążasz układ pokarmowy, co szczególnie ważne jest w przypadku osób ze schorzeniem refluksu przełykowo-żołądkowego oraz u kobiet w zaawansowanej ciąży. Śpiąc na lewym boku, wspomagasz też sprawną pracę serca. 

spanie-w-pozycji-embrionalnej-na-boku-czy-jest-odpowiednie-dla-zdrowia.jpg

Jakich pozycji snu unikać?

Sen sprzyja regeneracji. Zwróć jednak uwagę, że nie każda pozycja snu jest zdrowa i odpowiednia dla funkcjonowania organizmu. Śpiąc na brzuchu, obciążasz wiele narządów wewnętrznych, a dodatkowo negatywnie oddziałujesz na stan skóry swojej twarzy. Zauważ, że po przebudzeniu się w pozycji na brzuchu na Twojej twarzy pojawiają się nieestetyczne zmiany obrzękowe, miejscowa opuchlizna oraz ślady zagnieceń poduszki. To wszystko nie sprzyja zdrowiu oraz dobremu wyglądowi o poranku. Pozycja ta może być przyczyną bólu kręgosłupa czy drętwienia rąk, które często układane są pod poduszką. Twój organizm może nie być wystarczająco dotleniony, gdyż blokujesz mu dostęp do powietrza. Pozycja na brzuchu może wywoływać niestrawność lub zgagę, związane z obciążeniem układu pokarmowego. Unikaj spania na brzuchu, wybierając pozycję embrionalną lub horyzontalną. 

 Artykuł partnera 


Dodał(a): Redakcja Piątek 05.01.2024