Szukaj

SPORT Czym jest patent żeglarski i jak przygotować się na pierwszą wyprawę?

Czym jest patent żeglarski i jak przygotować się na pierwszą wyprawę?

Redakcja
15.07.2024
Kopiuj link
W ostatnich latach przybywa wielbicieli żeglarstwa i osób, które decydują się na zrobienie patentu żeglarskiego. Czym jest to uprawnienie? Jak przygotować się do pierwszego wypłynięcia pod żagle? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać!
czym-jest-patent-zeglarski-i-jak-przygotowac-sie-na-pierwsza-wyprawe-afecba8736822ce6e79f33e79d-2f-22_06c958

Patent żeglarski – co to jest?

Aby móc samodzielnie żeglować po jeziorze czy morzu trzeba zrobić patent żeglarski. Niektórzy mówią, że jest to wodny odpowiednik prawa jazdy, i jest w tym nieco prawdy. Jedynie pływanie na jachtach żaglowych do 7,5 m długości jest zwolnione z konieczności posiadania uprawnienia, co jednak nie zmienia faktu, że zawsze warto je mieć. W wypożyczalniach pytanie o patent jest na porządku dziennym!

Patenty żeglarskie dzieli się na trzy stopnie:

żeglarz jachtowy – dostępny od 14. roku życia jest kursem podstawowym i pozwala na prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, a także jachtów do 12 m po wewnętrznych wodach morskich do 2 mil morskich od brzegu, jachtowy sternik morski – zaawansowany kurs wyłącznie dla osób pełnoletnich, które przepłynęły 200 godzin w dwóch różnych rejsach morskich i mają ten fakt udokumentowany; pozwala na prowadzenie dowolnych jachtów do 18 metrów, kapitan jachtowy – dla osób pełnoletnich, które mają udokumentowane łącznie 12000 godzin żeglugi, z czego 400 godzin to samodzielna żegluga po wodach morskich; uprawnia do prowadzenia jachtów do 24 metrów.Kursy mogą trwać przez kilkanaście dni ciągiem albo być organizowane weekendowo, zależnie od preferencji kursanta. Odbywają się w grupach lub indywidualnie, przy czym te drugie są o wiele droższe.

Co zabrać ze sobą na żeglugę?

Jeśli planujesz po raz pierwszy wybrać się na żeglugę po wodach śródlądowych lub morskich, musisz się odpowiednio przygotować. Dla osób, dla których będzie to jednorazowa przygoda, wystarczą zwykłe wygodne ubrania sportowe. Jeśli jednak to początek pasji żeglarskiej, przyda Ci się lepszy sprzęt. Co konkretnie warto zabrać ze sobą na pokład? Oto krótka lista: spodnie żeglarskie – jedne lekkie i długie, drugie krótsze; obie pary najlepiej z materiału odpornego na wilgoć i szybkoschnącego, kurtka lub ciepła bluza, sztormiak, zwłaszcza gdy płyniesz w chłodniejsze miesiące, kilka koszulek bez rękawów, bieliznę i skarpetki, najlepiej szybkoschnące, sportowe, coś do spania w nocy – możliwie wygodnego i dostosowanego do pogody, nakrycie głowy, np. kapelusz, czapkę z daszkiem i osłoną na szyję, strój kąpielowy, jeśli w planach jest pływanie, klapki do wizyt w toaletach, buty na ląd, np. sandały, buty na podkład, najlepiej płócienne i z jasną podeszwą, rękawiczki żeglarskie, jeśli jesteś jednym z załogantów, podstawowe kosmetyki, repelent na owady, środki na słońce, w tym krem z filtrem i coś do posmarowania po opalaniu, zatyczki do uszu, leki według potrzeb.

Warto brać pod uwagę, że lista powinna być aktualizowana zależnie od długości rejsu, miejsca, w którym się odbywa, a także pory roku. Jeśli cała wycieczka jest dokładnie zaplanowana, w tym wliczając zejścia na suchy ląd, przygotowanie bagażu będzie łatwiejsze.

Artykuł sponsorowany 

Autor Redakcja
Źródło -
Data dodania 15.07.2024
Aktualizacja 22.07.2024
Kopiuj link
NEWSLETTER
Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności
KOMENTARZE (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest CKM.PL, który przetwarza je w celu realizacji umowy – regulaminu zamieszczania komentarzy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania – szczegóły i sposób realizacji tych praw znajdziesz w polityce prywatności. Serwis chroniony jest przez reCAPTCHA – obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.