Szukaj

LIFESTYLE Koniec tanich przesyłek z Chin? UE planuje dodatkowe opłaty dla firm typu Temu, Aliexpress czy Shein

Koniec tanich przesyłek z Chin? UE planuje dodatkowe opłaty dla firm typu Temu, Aliexpress czy Shein

CKM
14.07.2025
Kopiuj link

Kupowanie za grosze na Temu czy AliExpress może wkrótce przejść do historii. Unia Europejska chce wprowadzić stałą opłatę 2 euro za każdą paczkę spoza wspólnoty i zlikwidować zwolnienie celne dla przesyłek do 150 euro. Skąd wziął się ten pomysł i co to oznacza dla nas, czyli konsumentów?

iStock-1187895923

Jakich sklepów będą dotyczyły dodatkowe opłaty?

Nowych kosztów mają obawiać się przede wszystkim duzi gracze, jak Temu, Shein czy Aliexpress. To właśnie oni, według planów Komisji Europejskiej, mają zacząć płacić 2 euro za każdą paczkę, która leci prosto z ich magazynów do odbiorcy w Europie. Jeżeli jednak zdecydują się wcześniej „zahaczyć” o jakiś europejski magazyn, opłata ma spaść do 50 euro centów.

Ten pomysł to odpowiedź na lawinę chińskich produktów, które zalewają nasz kontynent. W 2024 aż 4,6 mld takich przesyłek wpłynęło do UE, w większości z Chin (~91 %). Celem jest pokrycie kosztów pracy służb celnych oraz modernizacji systemu kontroli. W końcu nawet jeśli zamówisz sobie jakieś pierdoły za kilka złotych, to ktoś to musi sprawdzić.

Mają zniknąć zwolnienia z cła do 150 €

Do 2028 roku planowane jest stopniowe wycofanie zwolnienia celnego i VAT dla przesyłek poniżej 150  euro. Obecny system był łatwy do nadużycia – sprzedawcy zaniżali deklarowaną wartość, omijając opłaty i regulacje. Rezultat? Unijny rynek łatwo można było zasypać tanimi produktami z Azji które, często nie spełniały norm bezpieczeństwa. Likwidacja tej furtki ma wyrównać szanse europejskim firmom i zwiększyć kontrolę nad tym co przypływa na teren UE. 

Jak podaje Reuters - nie wszyscy są zachwyceni. Szef Carrefour, Alexandre Bompard, z ironią nazwał propozycję „żartem” i podsunął pomysł 100% cła. Jego zdaniem 2 euro za paczkę to symboliczne rozwiązanie, które nie zatrzyma zalewu tanich towarów z Azji, a bardziej zaszkodzi europejskim firmom niż je ochroni.

Natomiast z perspektywy konsumenta mogą nastąpić istotne zmiany. Paczki z tanimi gadżetami już nie będą się opłacały, jeżeli nie uzbiera się więcej przedmiotów, bo wysyłka stanie się droższa. Do tego czas oczekiwania może się wydłużyć, ponieważ procedura celna będzie musiała się ustabilizować.

Jednak jest pewien plus, ponieważ zwiększy się szansa, że zamawiany towar będzie lepszej jakości. Choć tanie gadżety kuszą niską ceną, to brak odpowiedniej kontroli wpływa na ryzyko zaburzenia uczciwej konkurencji. Do tego dochodzi fakt, że produkty często nie posiadają odpowiednich atestów – co może stać się realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Autor CKM
Źródło Reuters
Data dodania 14.07.2025
Aktualizacja -
Kopiuj link
NEWSLETTER
Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności
KOMENTARZE (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest CKM.PL, który przetwarza je w celu realizacji umowy – regulaminu zamieszczania komentarzy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania – szczegóły i sposób realizacji tych praw znajdziesz w polityce prywatności. Serwis chroniony jest przez reCAPTCHA – obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.