Szukaj

LIFESTYLE W kamaszach po świecie: miejsca, w których zasadnicza służba wojskowa jest prawdziwym horrorem

W kamaszach po świecie: miejsca, w których zasadnicza służba wojskowa jest prawdziwym horrorem

Alex De Large
02.03.2025
Kopiuj link
Stresuje cię myśl o powrocie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej (która, przypomnijmy, nigdy nie została w Polsce zlikwidowana – jest tylko zawieszona od piętnastu lat)? W ramach pocieszenia przygotowaliśmy listę państw, w których bycie poborowym jest NAPRAWDĘ przerąbane. A więc stań na baczność, pomyśl, że inni mają gorzej, zasalutuj i spocznij!
korea-f55e90b46fe9af5e051c8e438c53f2a4_efaea0
W przypadku mężczyzn obowiązkowa służba wojskowa trwa tutaj od 10 do nawet 13 lat, kobiety muszą odsłużyć "zaledwie"7 lat. Jak donoszą międzynarodowe organizacje pozarządowe (m.in. Amnesty International) w przypadku dezercji stosuje się zasadę odpowiedzialności zbiorowej, czyli konsekwencje ponosi nie tylko sam rekrut, ale i jego rodzina.

Od pewnego czasu – w ramach współpracy reżimu Kimów z Putinem – żołnierze północnokoreańscy wysyłani są na front ukraiński. Efekt? W krótkim czasie średnia wysokość łapówki za fałszywe zaświadczenie lekarskie, które umożliwia zwolnienie ze służby wojskowej, wzrosła pięciokrotnie – z równowartości około 400 do ponad 2000 złotych. Dodajmy, że średnia pensja miesięczna w KRLD wynosi 15 do 30 złotych.Erytrea
erytrea-9ad4fcbf6757d7f0db3c75c49ba23c73_6bb166
W teorii obowiązkowa służba wojskowa trwa tutaj 18 miesięcy. Lecz w praktyce (o czym informuje np. organizacja Human Rights Watch) jest bezterminowa; może być przedłużana wielokrotnie i zdarza się, że w wojsku spędza się nawet kilkadziesiąt lat.

Wezwania do armii tego afrykańskiego państwa otrzymują nie tylko osoby powyżej 16. roku życia, ale i te z piątym albo nawet szóstym krzyżykiem na karku – dotyczy to obu płci. Przepisy nie uwzględniają jakichkolwiek wyjątków, niezależnie od wyznania albo pochodzenia etnicznego.

Izrael
izrael-8fe7a7735d546140ce11e091ca924e76_4218a0
Mężczyzna musi tutaj odsłużyć 32 miesiące (jeszcze dekadę temu było to 36 miesięcy), natomiast kobieta przynajmniej 24 miesiące (bo może trafić do jednostki wojskowej, w której szkolenie trwa dłużej). Lecz nawet później wszystkie osoby pozostające w rezerwie przechodzą regularne ćwiczenia wojskowe aż do czterdziestego roku życia.

Do niedawna zwolnienie z "woja" otrzymywali z automatu obywatele pochodzenia arabskiego i wyznawcy judaizmu ultraortodoksyjnego. Jednak w ubiegłym roku władze Izraela zmieniły przepisy dotyczące tych drugich, a więc obecnie w kamasze trafiają nawet najbardziej rozmodleni Żydzi.Birma (Mjanma)
birma-296e57f3f03ed92a45a1bb2d5fa709b5_dfade5
W tym azjatyckim państwie obowiązkowa służba wojskowa – dotycząca zarówno mężczyzn, jak i kobiet –trwa do 5 lat. Oficjalnie, bo mówimy o kolejnym z tych miejsc na świecie, w których człowiek nie wie, ile posiedzi w wojsku – wszystko odbywa się zgodnie z zasadą "mundur nosi się do momentu, w którym ojczyzna nie pozwoli go zdjąć".

Zgodnie z doniesieniami największych organizacji humanitarnych odmowa służby wojskowej w Birmie kończy się albo kilkudziesięcioletnią odsiadką albo karą śmierci.

Syria
syria-e1910dedbbf720e13b09533f8c45f49d_9d7bcf
Kolejny kraj, w którym, owszem, obowiązują oficjalne widełki czasu trwania obowiązkowej służby wojskowej (18 do 21 miesięcy), jednak zgodnie z doniesieniami m.in. Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka nie za bardzo można sugerować się tymi liczbami – ogromna rzesza poborowych nie została zwolniona do cywila od… roku 2011, czyli od początku toczącej w tym państwie wojny domowej.

Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której w Syrii obowiązują rekordowe – liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów – stawki za zaświadczenia o niezdolności do służby wojskowej.

Egipt
Zasadniczo obowiązkowa służba trwa tutaj od 12 do 36 miesięcy. Skąd takie widełki? Chodzi o to, że w Egipcie czas spędzony w kamaszach uzależniony jest od wykształcenia rekruta. Na przykład: osoby, które nie posiadają żadnego dyplomu szkoły średniej, muszą odsłużyć całe 3 lata. Natomiast zaledwie rok w mundurze czeka tych, którzy posiadają dyplom wyższej uczelni, no albo… znają na pamięć Koran.

Dodajmy, że w tym państwie – posiadającym najsilniejszą armię w całej Afryce – wszyscy rekruci przechodzą też szkolenie wstępne (trwa ono 45 dni), które nie wlicza się do czasu obowiązkowej służby wojskowej.

Sudan Południowy
W tym młodym państwie (powstało w roku 2011, sześć lat po zakończeniu tzw. II wojny domowej w Sudanie, czyli najdłuższej wojny domowej w Afryce) czas obowiązkowej służby wojskowej jest precyzyjnie określony i w teorii wynosi 24 miesiące. Jednak w praktyce okazuje się wielką niewiadomą i służba może trwać nawet kilkanaście lat.

Wiek poborowych? Oficjalnie wynosi od 18 do 33 lat, jednak w Republice Sudanu Południowego (jak alarmuje m.in. UNICEF) bardzo powszechną praktyką jest wcielanie do armii dzieci.

Iran
iran-2ab7fde5917b70c8577c64d6ac968595_bfd4ab
Przenosimy się do kraju, gdzie w czasie pokoju służbę wojskową musi odbyć każdy mężczyzna w wieku od 19 do 50 lat (w czasie wojny ta sama zasada dotyczy również sześćdziesięciolatków). Do odsłużenia są 24 miesiące – o ile władze nie uznają, że "sytuacja polityczna wymaga wydłużenia tego czasu". No i w ten sposób dziesiątki tysięcy mężczyzn spędzają w Armii Islamskiej Republiki Iranu bądź też w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej wiele, wiele lat…

Smaczkiem dodatkowym jest to, że ilość poborowych nie jest stała. Wszystko odbywa się spontanicznie: co roku w lutym oblicza się, jakie są aktualne potrzeby kadrowe i właśnie taka liczba osób musi założyć mundury.Rosja
rosja-947d7bf581ce91136435654201aa8829_8c0f30
Zasadniczo: obowiązkowa służba wojskowa trwa tutaj 12 miesięcy, jednak w warunkach wojny mobilizacyjnej (nawet jeżeli władze twierdzą że nie prowadzą przecież żadnej wojny, a jedynie wojskową operację specjalną) okres ten może być przedłużony bezterminowo. Obowiązek dotyczy mężczyzn od 18. do 30. roku życia.

Choć zgodnie z literą prawa poborowi mogą być wysyłani na front po ukończeniu szkolenia podstawowego i odsłużeniu czterech miesięcy, to od roku 2022 Włodzimierz Putin zapewnia społeczeństwo, że tacy żołnierze nie będą brać udziału w jakichkolwiek operacjach bojowych.

No a jak wiadomo, gdy prezydent Putin coś mówi, to… mówi. W praktyce wielu poborowych trafia do Ukrainy (nierzadko są to wycieczki w jedną stronę), a gdy podobne sytuacje są ujawniane przez media, Kreml informuje, że po prostu zostali wysłani tam przez pomyłkę. Problem solved!

Ukraina
ukraina-0abd359f69e7669811a8b8528cb6bbf8_da924c
Jak wygląda mobilizacja w tym kraju? Pomimo wielu nacisków (zwłaszcza ze strony Waszyngtonu) władze Ukrainy odmawiają wcielania do wojska osiemnastolatków – wszystko to względu na "obawę przed negatywnymi reakcjami społecznymi".

W kwietniu 2024 r. obniżono tę granicę do 25. roku życia (wcześniej: 27 lat), natomiast osoby młodsze – zgodnie z procedurą wprowadzoną w lutym 2025 r. – mogą podpisywać kontrakty dla ochotników. Górną granicą wiekową poboru jest 60 lat.

Czas trwania służby? Standardowo jest to 18 miesięcy (dla poborowych bez wyższego wykształcenia) i 12 miesięcy (dla absolwentów uczelni wyższych), jednak ze względu na obecną sytuację w bardzo wielu przypadkach czas służby jest nieokreślony.

Autor Alex De Large
Źródło -
Data dodania 02.03.2025
Aktualizacja 03.03.2025
Kopiuj link
NEWSLETTER
Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności
KOMENTARZE (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest CKM.PL, który przetwarza je w celu realizacji umowy – regulaminu zamieszczania komentarzy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania – szczegóły i sposób realizacji tych praw znajdziesz w polityce prywatności. Serwis chroniony jest przez reCAPTCHA – obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.