Marihuana zwalcza migrenę. Potwierdza 9 na 10 pacjentów

Pozytywnych skutków palenia marihuany ciąg dalszy. Tym razem badanie przeprowadzone przez naukowców z University of New Mexico wykazało, że palenie konopi przyniosło ulgę w migrenie 9 na 10 pacjentom.
iStock-1225446328.jpg
Zalet palenia marihuany jest już tak wiele, że niektórym może być trudno je wszystkie spamiętać. Na szczęście nie jaramy tak dużo, żeby mieć problemy z pamięcią, dlatego na wszelki wypadek przypominamy ci niektóre z magicznych działań tej rośliny.

Palenie marihuany nie powoduje raka
Naukowcy badający koronawirusa odkryli, że marihuana może chronić płuca przed chorobą. Podczas testów okazało się, że wyciąg z konopi zawierających duże ilości kannabidiolu (CBD) obniża o 73 proc. liczbę receptorów, które zdaniem naukowców, umożliwiają zagnieżdżenie się wirusa w płucach.

Ostatnio dowiedzieliśmy się także, że do zalet palenia magicznej rośliny dochodzi przeciwdziałanie komórkom rakowym. Takie właściwości ma w szczególności odmiana Eve, która jest bogata w CBD i ma niskie stężenie THC.

Marihuana zwalcza migrenę
Okazuje się jednak, że również tetrahydrokannabinol ma pozytywny wpływ na zdrowie. W tym miesiącu w Journal of Integrative Medicine pojawił się raport z badania zacytowanego „Uśmierzający wpływ kwiatów konopi na migrenę i bóle głowy”.

Mądre głowy z University of New Mexico przeprowadziły badanie na 699 osobach cierpiących na migrenę przez okres 32 miesięcy. Pacjenci dostali medyczną marihuanę z dużą zawartością THC, którą mogli samodzielnie palić w domowym zaciszu. Jej wpływ na objawy choroby zgłaszali przez specjalną aplikację Releaf.

Stopień bólu głowy i innych objawów migreny mierzono w skali od 0 do 10 przed i po zapaleniu lub waporyzacji. Autorzy badania po przeanalizowaniu wszystkich wyników stwierdzili, że: “kwiaty konopi wydają się skuteczne w zmniejszaniu intensywności bólu głowy i migreny u większości osób, które zdecydowały się ich używać”.

Aż 94 proc. pacjentów doświadczyło ustąpienia objawów w ciągu 2 godzin po konsumpcji używki. U wszystkich pacjentów poziom bólu spadł średnio o 3,3 punkty w 10-stopniowej skali. Jednak pojedyncze wyniki zależały od kilku czynników. Mężczyźni doznawali większej ulgi niż kobiety, natomiast młodsi pacjenci osiągali lepsze rezultaty niż osoby starsze.

Wracając do THC, okazało się, że to właśnie odmiany o wysokiej zawartości tej substancji wynoszącej więcej niż 10 proc. działały najskuteczniej. “Wyniki te sugerują, że suszone kwiaty konopi mogą być skutecznym lekiem na migrenę i bóle głowy – podsumowali badacze. “Skuteczność różni się w zależności od właściwości rośliny konopi, metod konsumpcji oraz wieku i płci pacjenta” – dodali.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Wtorek 04.08.2020