Bzykanie po marihuanie. Jakie są skutki palenia konopi przed seksem

Szekspir napisał w Makbecie, że alkohol „wzmaga pożądania, lecz osłabia wykonanie". Mimo tego, jest to jeden z najczęściej używanych "afrodyzjaków". Jak „wykonanie” wygląda po konopiach? Przedstawiamy, co na ten temat twierdzi nauka.
iStock-638599854.jpg

Coraz więcej krajów decyduje się na legalizację marihuany, a nawet jej prywatną uprawę. Przeprowadzonych zostało już mnóstwo badań dotyczących tej używki: zastosowanie w medycynie, przemyśle, skutki gospodarcze, wynikające z jej uprawy itd. Niewiele czasu natomiast poświęcono dotychczas na studiowanie wpływu konopi na libido i orgazmy. Kilka z nich, przedstawia Michael Castleman, dziennikarz z San Francisco, który poświęcił na badania seksualności 36 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia przebadali 216 palaczy konopi, którzy przyznali się do dymka bezpośrednio przed stosunkiem. 74 proc. potwierdza, że trawka zwiększyła ich wrażliwość na dotyk i podniosła jakość seksualnej satysfakcji. 66 proc. stwierdziło, że zwiększyła się przyjemność płynącą z orgazmu, a 59 proc. przyznało, że ich libido wzrosło. Tylko 5 proc. natomiast wyznało, że przeszkadza im to w stosunku.

Czytaj też: Alkohol vs marihuana – co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia

Inne badania przeprowadzono na Uniwersytecie w St. Louis. W ramach ankiety przepytano 373 kobiety, z których 127 przyznała, że pali konopie. Te z nich, które korzystają z marihuany regularnie lub niedługo przed seksem potwierdziły, że satysfakcjonujące orgazmy zdarzają im się dwa razy częściej.

Warto zauważyć, że dwa powyższe badania zostały przeprowadzone na dość niedużych próbach. W dodatku osoby, które zgodziły się udzielić odpowiedzi, zrobiły to dobrowolnie. Takie wyniki nie mogą być uznane za ostatecznie miarodajne, choć mogą udzielić określonych wskazówek na temat tendencji.

Najbardziej kompleksowe do tej pory badania na ten temat przeprowadzono w Stanford. Było to ponad 50 tys. osób (ponad 28 tys. kobiet i 22 tys. mężczyzn), które z konopi indyjskich korzystały przez 14 lat. Ogólne wnioski są takie, że ich libido wzrosło.
Wreszcie, ankieta przeprowadzona przez samego Castelmana odkryła, że 67 proc. pomaga, ale  20 proc. respondentów uzależnia doznania od dawki i rodzaju trawy (sativa lub indica).

Czemu cannabis poprawia doznania seksualne? "To pozostaje niejasne, ale niemieccy naukowcy odkryli, że orgazm uwalnia związki podobne do konopi, endokannabinoidy, które są kojarzone z przyjemnością" - wyjaśnia dziennikarz.
Dodał(a): Marek Matyjanka / istockphoto.com Piątek 31.07.2020