Policja na zakupach. Ponad 600 nowych radiowozów

Polska policja postanowiła wybrać się na większe motoryzacyjne zakupy. W ostatnich tygodniach służby ogłosiły przetargi na ponad 600 nowych pojazdów w tym takie perełki jak: SUV-y, hybrydy czy elektryki.
1-299796.jpg
Kim byłby rycerz bez swojego konia? Tym samym co policjant bez radiowozu. Właśnie dlatego w ciągu dwóch tygodni w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej opublikowano aż 10 ogłoszeń dotyczących zapotrzebowania na różnego typu pojazdy, które mają wypełnić braki w policyjnych garażach.

Ogłoszenia dotyczą zakupu nawet 600 radiowozów, w tym: samochodów z silnikiem spalinowym, hybryd oraz pojazdów z napędem elektrycznym. Nowe pojazdy mają występować w różnym typie nadwozia. Będą to samochody osobowe, osobowo-terenowe, kombi, kombivany, SUV-y czy crossovery.

Samochody będą służyć funkcjonariuszom do realizowania zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów. Część radiowozów ma być nieoznakowana i przeznaczona do działań pod przykrywką.

Wśród zamawiających są komendy z całej Polski. Przykładowo Komenda Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jest zainteresowana zakupem czterech oznakowanych elektryków, za które jednostka może zapłacić maksymalnie nieco ponad 603 tys. złotych netto.

Komenda Główna Policji oczekuje dostawy 100 oznakowanych pojazdów typu kombivan. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie chce zakupić nawet 90 pojazdów nieoznakowanych segmentu C. Podobne zamówienia złożyła Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Jednak w ich przypadku mają to być hybrydy.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi ma nieco wyższe oczekiwania. Jednostka chce zakupić ponad 70 oznakowanych SUV-ów (z opcją na zakup kolejnych) z napędem 4x4. Z kolei Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie planuje zakup przynajmniej 17 nieoznakowanych samochodów osobowo-terenowych z napędem 4x4.

Pozostałe kilkaset pojazdów różnego typu ma zostać rozdysponowane po komendach w całej Polsce. Trudno nie odnieść wrażenia, że tegoroczne policyjne zakupy są jednymi z największych w ciągu ostatnich lat. Może nowymi furami chcą zachęcić do wstąpienia w ich szeregi. Powinni jeszcze dorzucić służbową komórkę, multisporta i owocowe czwartki.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Policja.pl Wtorek 16.06.2020