Walczy z tym prawie każdy mężczyzna. Ty nie musisz

Obecnie z przerostem prostaty zmaga się 80% mężczyzn w Europie, a jego przyczyny nie są jeszcze do końca poznane. Jak uchronić się przed tą powszechną i potencjalnie bardzo groźną chorobą cywilizacyjną?

prostata.jpg

Stercz, inaczej prostata, to gruczoł wielkości kasztana umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Ze względu na funkcję  bliższy jest układowi płciowemu niż moczowemu: jego wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się. A związek z układem moczowym wynika z położenia – przez środek gruczołu przebiega bowiem cewka moczowa. Niektórzy mężczyźni długo mogą w ogóle nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Niestety po pięćdziesiątce większość z nich dowiaduje się o prostacie za sprawa przykrych dolegliwości.

Z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja męskich hormonów  – androgenów, gruczoł zaczyna się powiększać. Powoduje to ucisk na cewkę moczowa  i zwężenie jej światła. To główny powód przy oddawaniu moczu. W skrajnych przypadkach może nawet całkowicie dojść do zatrzymania  moczu. Rozrośnięty stercz utrudnia całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu może być przyczyną nawracających infekcji, a w dalszej konsekwencji prowadzić do zaburzenia pracy nerek. W większości przypadków, kiedy rozrost prostaty jest łagodny, można poprzestać na leczeniu farmakologicznym. Gdy zmiany są bardzo zaawansowane, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Należy liczyć się z tym, że łagodny rozrost gruczołu krokowego może dotknąć każdego mężczyznę po przekroczeniu pewnego wieku, dodatkowo sprzyja temu otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze. Aby zapobiec przerostowi prostaty, profilaktyka jest podobna, jak przy wielu innych chorobach: warto zadbać o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i kontrolować swoją wagę.

Powiększenie gruczołu krokowego i wynikające z niego dolegliwości mogą mieć niekorzystny wpływ na inne sfery życia mężczyzn, w tym zawodowe i osobiste. Niektórzy mężczyźni przechodzą w tym wieku gwałtowny spadek wydolności seksualnej, inni mogą mieć kłopoty w pracy lub w karierze.

Powiększeniu się gruczołu krokowego po pięćdziesiątym roku życia i później zwykle towarzyszą trzy stopniowo nasilające się charakterystyczne objawy. Pierwszy to zmniejszenie siły strumienia moczu połączone z koniecznością wyczekiwania na rozpoczęcie mikcji. Następnym wczesnym objawem, który czasem jest najbardziej dokuczliwy, jest nykturia, czyli potrzeba coraz częstszego wstawania w nocy w celu oddawania moczu. Początkowo dolegliwości nie są bardzo nasilone i możesz nauczyć się z nimi żyć jedynie nieco ograniczając swoja normalną codzienną aktywność.

Prostaceum pudelko.jpg


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 13.07.2018