'Trzecia fala koronawirusa'. Nowa rzeczywistość od weekendu

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dziś nowe zasady, jakie będą obowiązywały nas w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Poinformował on, że właśnie przeżywamy tzw. Trzecią falę COVID–19, przez co konieczne jest ponowne wprowadzenie obostrzeń.
Adam niedzielski.jpg

Zacznijmy od obowiązku zasłaniania ust i nosa. Od soboty będziemy musieli nosić wyłącznie maseczki - nie będzie więc opcji na zakrywanie przyłbicami i chustami. "Są one nieskuteczne, mogą by stosowane jedynie dodatkowo. Nie są dopuszczone jako element zastępujący maseczkę" – mówił Minister Zdrowia.

Dodatkowo od 27 lutego wyłącznie w województwie warmińsko–mazurkim (ze względu na najgorszą sytuację względem pozostałych województw) zostaną zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny i korty tenisowe. Minister nie wyklucza jednak, ze gdy sytuacja w kraju się nie pogorszy, obostrzenia nie rozejdą nie na pozostałe województwa. 

Ze względu na bardzo poważną sytuację w związku z koronawirusem w Czechach i Słowacji, po przekroczeniu naszej południowej granicy każda osoba będzie miała obowiązek odbycia kwarantanny. Jeśli chodzi o próbne matury, to zostaną one "najprawdopodobniej przesunięte" i to wyłącznie woj. warmińsko–mazurskim, aczkolwiek ta decyzja jeszcze zostanie ogłoszona. 

Pojawiło się także pytanie odnośnie świąt wielkanocnych. Minister powiedział, że jest to zbyt odległy termin, by w tym momencie podejmować decyzję, aczkolwiek najprawdopodobniej na ten czas jednorazowo zostaną wprowadzone pewne swobody, w zależności od tego, jak po dzisiejszych decyzjach rozwinie się sytuacja. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Środa 24.02.2021