Szczepionka na koronawirusa. Koncern podaje daty

Koncern Johnson & Johnson ogłosił właśnie, że poczynił spore postępy w opracowywaniu szczepionki na koronawirusa. Ciekawa jest deklaracja w sprawie jej ceny.
iStock-1206969058.jpg

W poniedziałek znany z produkcji kosmetyków codziennej pielęgnacji koncern poinformował, że jego dział rozwoju nad bardziej zaawansowanymi projektami poczynił postępy w kwestii szczepionki na koronawirusa i że są w posiadaniu takiego specyfiku, „który z dużym prawdopodobieństwem jest skuteczny przeciw koronawirusowi”.

Amerykańska firma dzięki przerzuceniu większości mocy przerobowych na opracowywanie antidotum na Sars-Cov-19 zapowiada testy na ludziach już na wrzesień 2020 roku. Przyspieszona ścieżka miałaby zaowocować tym, że szczepionka do sprzedaży miałaby trafić już na początku 2021 roku, choć w początkowej fazie w ograniczonej ilości. Koncern zgłasza też, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ich założeniami, są w stanie wyprodukować w całym roku 2021 miliard sztuk szczepionki. W tej chwili nad antidotum na COVID-19 pracuje na całym świecie kilkanaście niezależnych zespołów, więc podaż preparatu w 2021 może być dużo wyższa niż ta pochodząca od firmy J&J.

Opracowywanie szczepionki w normalnych czasach trwa nawet 10 lat, z czego same badania kliniczne od 5 do 7. Jednak w przypadku pandemii koronawirusa firmy korzystają z nadzwyczajnych przepisów pozwalających skrócić ten okres. Tak samo robi służba zdrowia, podając leki m.in. na HIV czy malarię.

Koncern Johnson & Johnson wypowiedział się również w kwestii ceny szczepionki. Firma uspokaja, że nie będzie kosztowała majątku.

Czytaj też: Te grupy krwi są bardziej podatne na koronawirusa. Sprawdź swojąDodał(a): CKM.PL Wtorek 31.03.2020