Śmiertelny wirus z Chin - o co z nim chodzi i jak się przed nim chronić?

Koronawirus z miasta Wuhan rozprzestrzenia się po całym świecie. Oficjalne dane mówią o 80 zgonach i 3 tys. osób zakażonych. GIS wydał instrukcje dla Polaków.
wirus.jpg

Najwięcej potwierdzonych przypadków zachorowań jest w Chinach. Jednak już płyną sygnały, że zaobserwowano pierwsze jednostki chorobowe w Japonii, Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, Wietnamie, Malezji i Nepalu. Koronawirus dotarł także do Australii, USA, Kanady i Francji. Na świecie nie ogłoszono jeszcze pandemii, ale jest to tylko kwestia czasu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rewolucyjny pomysł ws. marihuany

Po raz pierwszy koronawirus pojawił się w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Do tej pory zmarło 80 osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań.

Koronawirus - co to jest? Na co uważać?

Przypomina zwykłe zapalenie płuc, a do głównych objawów należą: wysoka gorączka, kaszel oraz duszności. Do tego dochodzą dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Według najnowszych ustaleń, zdolność rozprzestrzeniania jest bardzo silna. Narodowa Komisja Zdrowia w Chinach podała, że jest on mocno zaraźliwy nawet w okresie inkubacji. Trwa on około 14 dni, czyli mimo braku objawów można być chorym, oraz zarażać innych. Co w taki razie można zrobić?Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenie, aby odpuścić sobie podróże do Azji. "Wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej" - podkreślono.

W razie wystąpienia jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Warto również pamiętać o higienie rąk. Poniżej zamieszczamy krótki poradnik.

ręce-768x768.png

Jeśli jednak ktoś wybiera się do Azji to warto przestrzegać poniższych zasad:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

    ZOBACZ TAKŻE: Tak się zbroi polska policja
Dodał(a): Tomek Orszulak/fot.iStock Poniedziałek 27.01.2020