Piwna Polska

Od morza aż do gór cały nasz kraj jest pełen małych i większych browarów, które każdy Polak znać powinien, a nawet ma obowiązek!

browar.jpg

1. BOSMAN FULL cena: ok. 2,30 zł
Prapolskie piwo z prapolskiego Szczecina wbrew swojej nazwie przeznaczone jest nie tylko dla marynarzy. Mimo że w skali Beauforta jego 5,7 mocy to wciąż niewiele, powaliło już niejednego dzielnego bosmana!

2. BROK EXPORT cena: ok. 2,60 zł
Duma Koszalina przepłynęła przez dziejowe sztormy i burze (choć trzy lata temu była już bliska zatopienia), dzięki czemu wciąż może raczyć swych fanów pianką, bynajmniej nie morską, o przyzwoitej sile 5,2 proc.

3. ŻYWE cena: ok. 4,20 zł
Niepasteryzowany pozbawiony konserwantów rarytas z Bielkówka w okolicach Gdańska. O jego nadbałtyckim pochodzeniu przypomina bursztynowa barwa. O tym, że to jednak nie jantar, świadczy aż 6,2 mocy.

4. LUBUSKIE JASNE cena: ok. 3 zł
Piwo produkowane w Witnicy, tuż przy granicy z Niemcami, sięga tradycją aż do XIV wieku, zaś bezpośrednie dzieje wywodzi od 1848 roku. Mimo to woltaż 6,1 proc. zapewnia doznania jak najbardziej doczesne.

5. GNIEWOSZ cena: ok. 2,90 zł (0,33 l)
Woje, rycerze, husarze! Kto żyw, niech rusza do Chodzieży w Wielkopolsce po 5,6–proc. napitek, dzięki któremu wygraliśmy pod Grunwaldem, Wiedniem i Berlinem! A nawet jak nie dzięki niemu, to i tak warto się napić!


6. SREBRNY SMOK cena: ok. 3,30 zł
Smok spod Wawelu umarł już dawno temu – teraz niech żyje smok z wielkopolskiego Miłosława! Cechuje go 5,8 proc. mocy oraz fermentacja w tradycyjnych otwartych kadziach. Niech żyyyyjeee naaaam!

7. ŚWIEŻE cena: ok. 4 zł
Jasne słodkawe, niepasteryzowane (nazwa zobowiązuje...) piwo prosto z Mazur. Komu nie starcza 6,6 proc. Świeżego, może sięgnąć po jego rodzonego brata z olsztyńskiego browaru: jasne Krzepkie ma aż 7,4 proc.

8. ŁOMŻA PSZENICZNE cena: ok. 4 zł
Jest wiele powodów, by zajrzeć do Łomży: Export, Miodowe, Niepasteryzowane, Mocne... Od zeszłego roku nowym punktem na tej krajoznawczej mapie jest 5,7–procentowe Export Pszeniczne. Nazwa mówi wszystko.

9. CIECHAN PORTER cena: ok. 5 zł
Do tej pory Ciechanów słynął głównie z silnych chłopów i rozśpiewanych kobit. Teraz jednak dokonania ich wszystkich przyćmiło ciemne piwo o mocy 9 proc. Leżakowany przez 90 dni napój położy każdego.

10. KLASZTORNE
cena: ok. 4,80 zł
Ciemne 6,4 proc. warzone w Wólce Kosowskiej na wzór dzieł Trapistów – belgijskich piwowarów zakonnych. Wprawdzie „prawie” to nie to samo co oryginał... ale jeśli ktoś nie widzi różnicy, to po co ma przepłacać?

11. KONSTANCIN JASNY cena: ok. 3 zł
Wciąż jesteśmy na Mazowszu. W podwarszawskim Konstancinie król jest tylko jeden. Tworzony tradycyjną metodą w wielkich kadziach Jasny Pełny bez sztucznych dodatków rządzi okolicą za pomocą 5,3 procent.

12. LWÓWEK KSIĄŻĘCY cena: ok. 3,20 zł
Po plajcie sprzed paru lat 5,4 proc. z Lwówka Śląskiego zmartwychwstało i wróciło w wielkim stylu. Jest nie tylko niepasteryzowane, ale też nieutrwalane w żaden inny sposób, czyli trzeba je pić szybciutko, oj, szybciutko...

13. RACIBORSKIE cena: ok. 4,20 zł
Górnicy dołowi i odkrywkowi, stęsknione ich żony, dzieci górników (pełnoletnie) z kotletami mielonymi w dłoniach, no po prostu wszyscy ustawiają się w kolejce po te 5 procent ultraśląskiego piwa z Raciborza!

14. STRZELEC MOCNE cena: ok. 2,70 zł
Podobno już Mikołaj Rej strzelał sobie między wersami piwko warzone w Jędrzejowie. Możemy tylko wyobrazić sobie, jakie wspaniałe dzieła by napisał, gdyby w jego czasach miało, tak jak dziś, aż 7 procent mocy.

15. PERŁA NIEPASTERYZOWANA cena: ok. 3 zł
Cały Lublin zgodnie twierdzi, że najlepszy chmiel świata rośnie... wokół Lublina. I reszta świata się z tym zgadza. Wypijmy 6 proc. za zdrowie legendarnego chmielu z Lubelszczyzny!

16. MAGNUS CZEKOLADOWY cena: ok. 3,50 zł (0,33 l)
Ciemny jak noc eksperyment z Chełma zapewnia 6 proc. wrażeń i smak z zupełnie innej bajki. Kto nie gustuje w czekoladzie, może tu też przetestować smaki wiśni, żurawiny, a nawet śliwki.

17. KARPACKIE MOCNE cena: ok. 2 zł
Twardzi górale po zejściu z hal sięgają po piwo kaliber 6,8 z podkarpackiej Rakszawy. A najtwardsi z najtwardszych biorą Super mocne, po którego 9 procentach żadna góra, dolina, ani nawet baba nie jest straszna!


Dodał(a): CKM Piątek 04.05.2012