Operacja nosa jest niemęska? Poznaj opinię eksperta

Garbaty, asymetryczny, ze skrzywioną przegrodą – taki nos to nie tylko estetyczny problem kobiet. Taki defekt może również wpłynąć na zdrowie, a to już nie jest kwestia płci. Pytamy eksperta, jak sobie z tym poradzić

small iStock-1012680144.jpg

Widząc swoje odbicie w lustrze, nie możesz już patrzeć na swój nos? A może od lat borykasz się ze skrzywioną przegrodą i wciąż nic z tym nie robisz? O tym, jakie możliwości korekty nosa proponuje nam medycyna estetyczna, opowiada dr Arkadiusz Kasztelan z kliniki ZSGL-COR-LAR-MED.

Panie doktorze, czy skrzywiona przegroda to rzeczywiście taki duży problem?

Oczywiście. Nierówności w budowie nosa są często przyczyną problemów z oddychaniem, których, w przeciwieństwie do kwestii czysto estetycznych, nie można zignorować. Skrzywiona przegroda wywołująca problemy przy oddychaniu może doprowadzić do nawracających zapaleń zatok oraz gardła, a także ucha środkowego, a nawet do zaburzeń snu. Wszystko przez to, że wdychane przez nieprawidłowo skonstruowany nos powietrze nie podlega prawidłowemu procesowi oczyszczenia, może też prowadzić do oddychania przez usta.

Co zatem proponuje Pan swoim pacjentom?

W ZSGL-COR-LAR-MED mamy kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest septoplastyka, czyli laryngologiczna jednoczesna likwidacja skrzywienia przegrody nosa oraz deformacji w jego zewnętrznej powłoce (np. garbu). W efekcie nos odzyskuje swoją prawidłową funkcję i estetyczny wygląd. Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest ukończenie 16. roku życia.

nos.png

Kiedy w takim razie potrzebna jest ingerencja chirurgiczna?

W przypadkach, w których skrzywienia są usytuowane w taki sposób, że po operacji przegroda w dalszym ciągu jest krzywa lub jej deformacje są na tyle silne, że wymagają ingerencji w tkankę kostną. Wtedy możemy zdecydować się na septorynoplastykę lub w skrajnych przypadkach rhinoplastykę czyli operację plastyczną nosa.

Na co możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na taki zabieg?

Jeśli wykonuję rhinoplastykę, mam możliwość skorygowania wielu zmiennych, m.in: długości i szerokości nosa, wielkości nozdrzy, czy kształtu czubka nosa. W efekcie operacji uzyskujemy prawidłowo funkcjonujący, symetryczny nos, którego wygląd współgra estetycznie z resztą twarzy. Warto podkreślić, że w przypadku ingerencji w strukturę kostną konieczne jest ukończenie przez osobę poddawaną zabiegowi 18. roku życia, ponieważ operacja stanowi ingerencję w jego strukturę chrzęstno-kostną.

nos-2.png

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa średnio godzinę. Polega on na nacięciu błony śluzowej przegrody nosa w celu usunięcia z niego wadliwie skonstruowanej chrząstki. Początek zabiegu stanowi oddzielenie skóry nosa od konstrukcji chrzęstno-kostnej poprzez nacięcia prowadzone w środku nosa lub u jego podstawy, co jest zależne od budowy nosa pacjenta. W dalszym etapie następuje modelowanie chrząstki i uformowanie pożądanego kształtu nosa, na który nakładamy w końcowej fazie z powrotem skórę.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Rekonwalescencja zajmuje przeciętnie miesiąc, w trakcie którego pierwszą dobę należy spędzić na oddziale do momentu usunięcia z nosa opatrunku pozabiegowego. Obrzęk pooperacyjny ustępuje przeciętnie po 3 tygodniach od wykonanej korekty nosa. W okresie rekonwalescencji nie należy nosić na nosie okularów oraz wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego.

Dr Arkadiusz Kasztelan - klinika ZSGL-COR-LAR-MED .png

dr Arkadiusz Kasztelan, klinika ZSGL-COR-LAR-MED

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 30.10.2020