Na ten typowo męski zawód jest teraz duży popyt

Sprawdź wymagania, wady i zalety pracy na stanowisku magazyniera.

magazynier.jpg

Nie bez powodu magazynier występuje prawie tylko w rodzaju męskim, a magazynierka brzmi co najmniej dziwnie. Dowiedz się, na czym polega praca na tym stanowisku i sprawdź, czy warto.

Zawód magazyniera należy do tych profesji, na które występuje obecnie spore zapotrzebowanie. Decydując się na taki wybór, musimy jednak brać pod uwagę nie tylko sytuację na rynku pracy czy zarobki, ale także na własne możliwości i predyspozycje.

Nie ulega wątpliwości, że kwestia zapotrzebowania na rynku pracy na konkretnych pracowników ma istotne znaczenie w szybkości znalezienia pracy. Wybierając zawód magazyniera, zwiększamy swoje szanse na zatrudnienie. Duża liczba wakatów na tym stanowisku wiąże się z dynamicznym powstawaniem centrów logistycznych i firm produkcyjnych. O znacznym zapotrzebowaniu na magazynierów świadczy liczba ogłoszeń w wyszukiwarkach ofert pracy. Na przykład na stronie Amundio.pl znajdziemy sporą ich liczbę, zarówno z kraju, jak i zza granicy. To miejsce, od którego warto zacząć poszukiwania, zawiera oferty z większości portali rekrutacyjnych.

Magazynier statystycznie 

Zgodnie ze wskazaniami Barometru Zawodów z 2018 roku zawód magazyniera znajduje się w sferze zawodów deficytowych. Dotyczy to szczególnie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego (źródło: https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2018/Raport_polska_ok-min.pdf).

W tych województwach znajdziemy najwięcej ofert. Wynagrodzenie pracowników na tym stanowisku uzależnione jest od rodzaju firmy, zakresu obowiązków, a także od posiadanych przez pracownika kwalifikacji. Początkujący magazynier zarabia ok. 2100 zł brutto, ten z kilkuletnim stażem już ok. 3200 zł brutto, a kierownik magazynu od 6000 zł i więcej (https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1852211,Raport-placowy-ile-zarabiaja-magazynierzy) co na pewno jest zachęcającą ścieżką kariery.

Alternatywą są stanowiska: magazynier-sprzedawca, magazynier-logistyk i logistyk lub operator wózka widłowego. W pierwszych dwóch przypadkach możemy liczyć na podobne zarobki. Specjalista logistyk może liczyć na wyższe zarobki, natomiast w przypadku operatorów wózków widłowych pracę można z łatwością znaleźć za granicą.

Wymogi zawodu

Praca magazyniera nie wymaga od kandydata ukończenia studiów wyższych, choć stanowi to niewątpliwy atut przy ubieganiu się o wyższe stanowiska. W przypadku kandydatów na niższe stanowiska plusem będą odbyte kursy obsługi maszyn (m.in. wózków widłowych), umiejętność korzystania z programów komputerowych i sporządzania dokumentacji magazynowej. Z kolei przeszkodą w wykonywaniu zawodu są ograniczenia zdrowotne uniemożliwiające wykonywanie czynności fizycznych bądź obsługę maszyn i urządzeń. W pracy preferowane są raczej osoby młode oraz w wieku średnim.

Zalety pracy na stanowisku magazyniera

Do zalet pracy na tym stanowisku zalicza się fakt, że można podjąć ją bez posiadania większych kwalifikacji czy doświadczenia, choć oczywiście tylko w przypadku najniższych stanowisk. Wszelkie potrzebne uprawnienia można bowiem zdobywać już w trakcie wykonywania obowiązków – większość pracodawców bowiem oferuje możliwość przyuczenia do wykonania zawodu. Atutem jest także możliwość awansu, a co za tym idzie – wyższego wynagrodzenia.

Wady pracy na stanowisku magazyniera

Praca magazyniera wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym. Nie każdy magazyn charakteryzuje się bowiem dużym stopniem automatyzacji zautomatyzowania. Zresztą nawet w wysoce zautomatyzowanych magazynach maszyny nie są w stanie zastąpić człowieka przy wykonywaniu wszystkich czynności. Konsekwencją nadmiernego i długotrwałego obciążenia są przede wszystkim uszkodzenia kręgosłupa i choroby zwyrodnieniowe stawów. W magazynie istnieje ryzyko wystąpienia uszkodzeń ciała związana z uderzeniem przedmiotem spadającym z półek, choć postępowanie zgodnie z zasadami BHP pozwala je zminimalizować. Praca na magazynie wiąże się także z uciążliwym hałasem, który może powodować uszkodzenia słuchu. Decyzja o wyborze każdego zawodu, powinna być poprzedzona być dokładną analizą wszystkich „za” i „przeciw”, z ujęciem własnych umiejętności.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 28.02.2019