Hulajnogi jak rowery – będą potrzebne uprawnienia

Pieszy czy kierujący pojazdem? – takie pytanie wciąż zadają sobie użytkownicy hulajnóg elektrycznych, które zalewają ulice większych polskich miast. Ministerstwo w końcu chce rozwiązać problem z ich regulacją.
iStock-1168661526.jpg
Zgodnie z projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym hulajnogi elektryczne – zaliczane do urządzeń transportu osobistego (UTO) – mają być traktowane jak rowery. 

Chodnik, droga rowerowa czy jezdnia? Jeżeli projekt wejdzie w życie, w końcu nie będziesz musiał zadawać sobie takiego pytania. Zgodnie z propozycją kierujący hulajnogą elektrycznymi będzie mógł korzystać z infrastruktury przeznaczonej dla rowerów.

SPRAWDŹ: Hulajnogi są już dla boomerów. Nadciąga fotel

Gdyby w pobliżu nie było drogi rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący będzie mógł poruszać się po jezdni pod warunkiem, że obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. W przypadku gdy dopuszczalna będzie większa prędkość, kierujący będzie mógł poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych.

Podobnie jak w przypadku rowerów, konieczne będzie posiadanie odpowiednich uprawnień. Żeby móc pokierować UTO trzeba będzie mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Jeśli skończyłeś osiemnastkę, nie musisz się tym przejmować. Wtedy taki dokument nie jest wymagany.

CO LEPSZE?

BITWA

Hulajnoga Rower

Głosów: 56
Więcej bitew
Takiej pupy na pewno dawno nie widziałeś:

Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Wtorek 26.05.2020