Eksperci radzą, w jakim wieku zacząć palić marihuanę

Istnieją takie miejsca na świecie, gdzie specjaliści zastanawiają się nie czy, ale w jakim wieku zezwolić ludziom na legalne palenie marihuany. Okazuje się, że wcześniej niż się spodziewano.
iStock-1089807042 (1).jpg

Depenalizacja zioła wiąże się również z koniecznością stworzenia prawa regulującego dostęp do używki. W kolejnych stanach Ameryki Północnej legalizowany jest dostęp do konopi indyjskich, a zatwierdzony na poziomie federalnym projekt ustawy o legalizacji, pozwala wysnuwać wnioski, ze zielona przyjaciółka stanie się zgodnie z prawem osiągalna dla wszystkich od Nowego Jorku po Los Angeles. No prawie dla każdego, bo zgodnie z amerykańskim prawem, będzie dostępna dopiero po ukończeniu 21 roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: MARIHUANA MOŻE URATOWAĆ PŁUCA PRZED KORONAWIRUSEM

Natomiast bardziej wyluzowani Kanadyjczycy doszli do wniosku, że próg wiekowy można nieco obniżyć i ustalić na poziomie 19 lat. Tak przynajmniej wyszło im z badań prowadzonych na Memorial University of Newfoundland. W Kanadzie używanie i posiadanie konopi indyjskich jest legalne od 18 roku życia, jednak w niektórych prowincjach limit wieku ustalono na 19 lat.

Zespół badawczy postanowił zainteresować się problemem i sprawdził związek 

Sonda

W jakim wieku marihuana powinna być dostępna?

pomiędzy wykształceniem, stanem psychicznym oraz  kondycją fizyczną. Wnioski? Osoby sięgające po marihuanę po 21 roku życia ostatecznie osiągają wyższy poziom wykształcenia, niż rozpoczynający palenie wcześniej. Z kolei palenie zioła nie zostało przez naukowców powiązane z kondycją fizyczną i psychiczną.

Prowadzący badania dr Hai Nguyen zauważył dysonans pomiędzy tym, co mówi medycyna, a opiniami polityków. Zdaniem lekarzy mózg rozwija się do 25 roku życia, a sięganie po jakiekolwiek używki obniża zdolności poznawcze. Politycy z kolei – w obawie przez wzrostem szarej strefy – wolą ustalić niższy limit wieku i uniknąć odpływu gotówki na czarny rynek. Zdaniem Hai Nguyena najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie w połowie drogi i ustalenie dostępności marihuany dla 19-latków. 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 25.05.2020