FIFA 13 jeszcze bardziej realistyczna

Kolejna FIFA – kolejne rewolucje. Gra na konsoli coraz lepiej odwzorowuje rozgrywkę na boisku. Coraz więcej pań garnie się do `ganiania` za piłką. Coraz bardziej angażujesz całe ciało do gry – dzięki obsłudze kontrolerami ruchu PS Move
fifa 13.jpg


PANIE DO PADÓW!
Po tym jak sami nacieszyliśmy się świeżutką FIFA 13, postanowiliśmy sprawdzić ją na kobietach. O dziwo, podczas wieczornych posiedzeń z zaprzyjaźnionymi testerkami, to właśnie one sugerowały odpalenie tego tytułu, gdy sugerowaliśmy cyfrową rozrywkę! Mimo nieskładnych i nieskoordynowanych ruchów, siedziały przyklejone do padów jakby robiły zakupy online. Z jednej strony nas to cieszy, bo w końcu rozumieją czemu tyle czasu spędzamy przy konsoli, z drugiej - musimy dzielić się rozrywką zarezerwowaną do tej pory dla facetów. Zauważyliśmy jednak, że wystarczy panie dopuścić do Fify raz na trzy rozegrane spotkania, by mieć względny spokój.

NOWOŚCI, INNOWACJE, REWOLUCJE
Twórcy FIFA 13 rozwinęli sposób rozgrywania rzutów wolnych. Do wykonania stałego fragmentu gry możesz wykorzystać dodatkowego zawodnika, który będzie markował uderzenie, myląc w ten sposób obronę. Od strony defensywnej również zaszły zmiany. Sam decydujesz o liczbie  piłkarzy w murze, o jego położeniu względem bramki, a także o tym, który z zawodników wybiegnie z niego w kierunku uderzanej futbolówki.

W nowej odsłonie kultowej gry wprowadzono inteligentny atak. Piłkarze w napadzie nie biegną `na ślepo` po prostej, tylko wymijają obrońców najkrótszym torem, by jak najszybciej wyjść na czystą pozycję do podania. Twoi zawodnicy, którymi akurat nie sterujesz, będą mieli również poprawiony ogląd pola gry, czyli `rozejrzą się` dookoła, który z kolegów z drużyny otrzyma za chwilę podanie od ciebie i ustawi się pod twój kolejny ruch. Krótko mówiąc – nie będą już wyłącznie zapatrzeni w piłkarza, który jest przy piłce, zaplanują kilka ruchów w przód na kilka ewentualnych zagrań. To zapewni najbardziej naturalne zachowanie zawodników i będzie sprzyjać tworzeniu finezyjnych akcji.

Opcja managerska w FIFA 13 została również udoskonalona. Od teraz transfery zawodników będą miały jeszcze więcej cech prawdziwych negocjacji. Sztuczna inteligencja będzie wyliczać rzeczywistą wartość zawodnika, czyli prócz ceny rynkowej piłkarza, weźmie pod uwagę jego pozycję i przydatność w drużynie.

Dążenie do perfekcyjnego odwzorowania zachowań zawodników i piłki na boisku, to sprawa, która z roku na rok jest dopracowywana w najmniejszych szczegółach. W tym roku skupiono się na odbiorze futbolówki przez piłkarza. Precyzja przyjęcia zależy od umiejętności postaci, którą kierujesz, a także od dystansu podania. Oznacza to, że piłka nie przykleja się tak łatwo do nogi i trzeba wziąć pod uwagę, że może odskoczyć, a wtedy przeciwnik ma okazje do wstawienia swojej nogi i przerwania akcji. Musisz zatem przewidzieć jak zachowa się futbolówka i zaplanować kilka kolejnych kroków.

Innowacyjna funkcja kompletnego dryblingu pozwala na wymyślanie nowych kombinacji w ataku samodzielnie. Nie jesteś już więc skazany na standardowe posunięcia zaimplementowane w grze.

Kolejną nowością jest możliwość prowadzenia drużyny narodowej i ulubionego klubu jednocześnie. W trybie menedżerskim możesz też w końcu połączyć opcję sprzedaży zawodnika za gotówkę i `dorzucić` w rozliczeniu piłkarza, którego chcesz się pozbyć z drużyny.

RUSZAJ SIĘ Z FIFA 13
Najciekawszym elementem nowej Fify jest wprowadzenie sterowania nią kontrolerami PS Move. Co prawda nie ma specjalnych zaczepów, by umieszczać sticki na nogach, ale nie zdziwimy się jak w przyszłym roku magicy z EA wprowadzą specjalne korki wyposażone w odbiornik współpracujący z PS Eye. Możesz już zacząć rozglądać się za zielonym dywanem z długim włosiem, by jak najbardziej realistycznie odtworzyć stadion w swojej kwaterze.

Póki co w grze FIFA 13 stickami operujesz za pomocą rąk. Sterujesz zawodnikami wyznaczając im trasę rajdu, a przyciskami decydujesz się na drybling, strzał lub podanie. Jeśli używasz dwóch kontrolerów, zabawa staje się bardziej zaawansowana. Jednym prowadzisz piłkarza z piłką, drugim natomiast kreślisz taktykę na bieżąco i wyznaczasz, gdzie za chwilę padnie podanie lub miejsce, w którym ma znaleźć się kolega z drużyny. Nie jest to proste, ale po kilku sesjach przed konsolą zaczynasz w pełni kontrolować sytuację. Z boku wyglądasz jak magik mieszający magicznymi pałeczkami nad czarodziejskim kapeluszem.

Gra wydawana jest na platformy: Nintendo 3DS, PC, PlayStation 3, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Xbox 360. Ceny, w zależności od konsoli, wahają się od 120 zł (Nintendo 3DS) do 220 zł (PS3, XBOX 360).Dodał(a): gianni Piątek 02.11.2012