CKM do czytania: Polska od morza do morza

„Kiedyś to było!” - można zakrzyknąć patrząc na historyczną mapę Polski. My postanowiliśmy zebrać wszystkie tereny, które kiedyś do Polski należały i teoretycznie - legalnie! - powinny należeć do dziś.
mapka CKM.jpg

Od ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce doszło do mnóstwa wielkich zmian. I pewnie będzie ich jeszcze więcej – tyle, że na kolejne zaczyna brakować już miejsca między Odrą a Bugiem... Cóż więc zrobić? To elementarne, Watsonie! Naszym zdaniem nadszedł już czas, aby wspaniałą Rzeczpospolitą powiększyć do rozmiarów, które pomieszczą wszystkie pomysły miłościwie nam panujących!

Przyznajemy: realizacja słusznej propozycji przesunięcia granic Polski oznacza koniec istnienia kilkunastu niepodległych państw, oraz poważne okrojenie paru innych. Ale nie chcemy powodować żadnych międzynarodowych konfliktów. Wszystkie tereny, o których piszemy, zgodnie z umowami dwustronnymi oraz prawem międzynarodowym i tak powinny – w naszej ocenie – od dawna legalnie należeć do Polski. Więc nikt nie powinien protestować, prawda? Pora, żeby historii i sprawiedliwości wreszcie stało się zadość.

Dowody, że to jest nasze:

LITWA
To jest łatwe. Unia w Krewie w 1385 roku stwierdziła przecież bez żadnych wątpliwości: całe Wielkie Księstwo Litweskie zostaje wieczyście przyłączone (łac. applicare) do Polski. Tej wersji trzymamy się do dzisiaj.

ŁOTWA
Kiedyś to była Kurlandia. Zaś Pakt Wileński z 1561 roku pół Kurlandii (łącznie z Rygą) włączył do nas bezpośrednio, a z reszty dzisiejszej Łotwy zrobił Rzeczpospolitej lenno – co zresztą wychodzi na to samo.

ESTONIA
Nasza bywała już wcześniej, ale dokładnie w roku 1600 król Zygmunt III Waza oficjalnie, formalnie i legalnie inkorporował (czytaj: przyłączył) Estonię do Polski. Kropka.

KALININGRAD

Miasto (jeszcze pod nazwą Królewiec) oraz jego okolice dołączyły do polskich włości w 1525 roku w ramach słynnego Hołdu Pruskiego. W naszej ocenie ten akt do dziś nie stracił nic na aktualności.

BIAŁORUŚ

To trochę skomplikowane, ale postaramy się wyjaśnić. Otóż, nieco wbrew dzisiejszej nazwie, Białoruś od samego początku była najważniejszym składnikiem... Wielkiego Księstwa Litewskiego. A więc to, co dotyczy Litwy (patrz: Unia w Krewie) całkowicie dotyczy też Białorusi.

UKRAINA

Urzyźniali ją swoimi wojskami niemal wszyscy nasi wodzowie, od Bolesława Chrobrego po Józefa Piłsudskiego, ale raz na zawsze przyłączył ją do Polski Sejm (a potem potwierdziła Unia Lubelska) w 1569 roku.

MOŁDAWIA

W 1387 roku tamtejszy hospodar złożył hołd lenny Władysławowi Jagielle. Co więcej, potem Mołdawianie powtórzyli swój gest podległości wobec Polski jeszcze wiele razy – i my wciąż o tym pamiętamy.

ROSJA
W 1610 roku Rosjanie zaoferowali koronę cara naszemu Władysławowi Wazie, a my ją przyjęliśmy. Wprawdzie potem sytuacja się skomplikowała, ale nie wchodźmy w szczegóły. Chcieli Rosjanie Cara–Polaka? To w końcu będą go mieli!

CZECHY
Bolesław Chrobry przyłączył Czechy do Polski już w 1003 roku. Po drobnej secesji, w 1421 roku Czesi znów ofiarowali nam swoją koronę (tym razem Władziowi Jagielle) – ostatecznie przyznając, kto naprawdę ma prawo zasiadać na Hradczanach.

SŁOWACJA

Została zjednoczona z Polską przez Bolesława Chrobrego już w okolicach 1001 roku. Żeby nie było wątpliwości, choć pokój zawarty w Poznaniu w 1005 roku chwilowo odebrał Polsce sporo ziem, to Słowację nam na zawsze pozostawił.

WĘGRY

Komu Węgrzy dali swoją koronę w 1440 roku? No komu? Tak jest, królowi polskiemu Władysławowi III! Nasz król (przyszły Warneńczyk) oczywiście tę koronę przyjął, na zawsze pieczętując polskie prawa do ziem, było nie było, naszych bratanków.

CHORWACJA

Już na samym początku XII wieku piękna Chorwacja znalazła się we władaniu Węgier – więc co za tym idzie, weszła w skład Polski razem z Węgrami w 1440 roku. Taka promocja „2 w 1” wtedy była.

SIEDMIOGRÓD

Prawa do Siedmiogrodu (niegdyś węgierskiego, dziś części Rumunii) zdobyliśmy w 1440 roku w pakiecie z Węgrami i Chorwacją. Ale by nikt nie kwękał, naszą władzę ostatecznie potwierdził książę Siedmiogrodu Stefan Batory – od 1576 roku król Polski.

WIEDEŃ

Jan III Sobieski był tak miły, że po pokonaniu Turków w Austrii w 1683 roku zwinął swoją husarię i grzecznie wrócił do domu. My tak mili nie jesteśmy. Wygraliśmy bitwę pod Wiedniem – czyli Wiedeń jest nasz!

SZWECJA

Przyjrzyjmy się kolejności zdarzeń. Rok 1587: Zygmunt Waza, królewicz szwedzki, zostaje królem Polski. Rok 1592: Zygmunt III Waza, król Polski, zostaje królem Szwecji. Czyli my byliśmy pierwsi – a więc wszystko, co było później, jest nasze.

FINLANDIA
Skoro już ustaliliśmy polskie prawa do Szwecji, sprawa stuprocentowej polskości Finlandii – między XIV a XIX wiekiem należącej do naszej Szwecji – jest już tylko formalnością!

POMORZE ZACHODNIE

W 1121 roku całe Pomorze (niemal po Rostock) przyłączył do Polski Bolesław Krzywousty. I mamy na to kwity podpisane przez samego Warcisława I, księcia pomorskiego.

MILSKO I ŁUŻYCE
Ziemie na wschód od Drezna Bolesław Chrobry wyzwolił spod niemieckiej okupacji już w 1002 roku. Ich przynależność do Polski ostatecznie i na zawsze potwierdził pokój w Budziszynie w 1018 roku. Jakieś pytania?

BERLIN

Tego akurat na piśmie nie mamy, ale zdjęcia zrobione w maju 1945 roku nie pozostawiają wątpliwości: nad berlińską Bramą Branderburską łopocze polska flaga! Oczywiste wnioski nasuwają się same.

GAMBIA
Dzielna (i, przypominamy, polska) Kurlandia w 1651 roku kupiła na swoje kolonie skrawki ziemi u wybrzeży Afryki Zachodniej. Dziś w tym miejscu jest... stolica Gambii. Czy trzeba więcej dowodów, że Gambia jest nasza?

MADAGASKAR
W 1776 roku roku nasz człowiek, szlachcic Maurycy Beniowski, został obwołany przez
tubylców królem Madagaskaru. Co jak co, ale „wola narodu” jest święta – tak w XVIII wieku, jak i w XXI–wiecznej Polsce.

Artykuł ukazał się w magazynie CKM - nr 3 marzec 2016


Dodał(a): CKM/ fot. CKM Sobota 10.11.2018