21 stycznia patrzcie uważnie na niebo – zobaczycie Super Krwawy Księżyc Wilka

Wiemy, że ta nazwa brzmi, jakby wymyślił ją jakiś astronom, który mocno przedawkował „Wiedźmina”, ale takie zjawisko występuje naprawdę i będzie można zaobserwować je 21 stycznia 2019.
iStock-1001196482.jpg

Super Krwawy Księżyc Wilka to tak naprawdę trzy różne zjawiska występujące jednocześnie. Superksiężyc to sytuacja, w której naturalny satelita Ziemi znajduje się najbliżej naszej planety. Księżyc Wilka to z kolei dzień pierwszej styczniowej pełni, a Krwawy Księżyc to nazwa pełni, podczas której Księżyc staje się po prostu czerwony.

21 stycznia 2019 jednocześnie przypadną wszystkie te trzy zjawiska i będzie można je obserwować wczesnym rankiem tego dnia. Najlepszy widok na Super Krwawy Księżyc Wilka będą mieli mieszkańcy obu Ameryk, ale w tu w Polsce też zobaczymy całkiem niezły spektakl. Jeśli więc jesteście fanami obserwowania takich zjawisk powinniście zerwać się w poniedziałek przed 5:41, bo to właśnie o tej godzinie rozpocznie się całe przedstawienie. Jego punkt kulminacyjny przypadnie na 6:11, a całość skończy się o 6:44.

Będzie na co popatrzeć, ale oczywiście rozumiemy, że dla kogoś sen może być znacznie ważniejszy. Zwłaszcza w poniedziałek.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Niedziela 20.01.2019