SpaceX pokazało z bliska futurystyczne kombinezony. Są integralną częścią statku

Wylatując w kosmos, nie można być ubranym w byle jaki skafander. Te wykonane przez SpaceX nie dość, że wyglądają futurystycznie, są wyjątkowo funkcjonalne. Firma pokazała film, w którym zdradza szczegóły na ich temat.
maxresdefault.jpg
Astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley, którzy polecieli statkiem Crew Dragon na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, już niebawem powrócą na Ziemię. Z niecierpliwością czekamy, aż będą mogli postawić nogę na pewnym gruncie.

Tymczasem firma należąca do Elona Muska, opublikowała na Youtube film, w którym podaje szczegóły na temat kombinezonów. W końcu to one, oprócz całego wylotu, zwróciły uwagę wielu osób oglądających start rakiety. Okazuje się, że podobnie jak statek, zostały one wyprodukowane wewnątrz przedsiębiorstwa.

Dzięki wideo dowiedzieliśmy się, czemu SpaceX nie zdecydowało się na zlecenie produkcji żadnej zewnętrznej firmie, która ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu tego typu skafandrów.Chris Trigg, menedżer ds. skafandrów i wyposażenia załogi oraz Maria Sundeen, główna specjalistka ds. skafandrów, opisali koncepcję, etap projektowania i produkcję kosmicznych wdzianek. Okazuje się, że firma zdecydowała się sama skonstruować kombinezony, bo są one zintegrowane z fotelami i stanowią element większej całości, czyli statku.

Takie rozwiązanie pozwala na synchronizację skafandra z fotelem, a tym samym z całym systemem kontrolującym statek kosmiczny. Dzięki temu astronauta po zajęciu swojego miejsca ma dostęp do wszystkich funkcji statku oraz informacji na temat lotu.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. SpaceX Czwartek 30.07.2020