Oto najcieńszy drapacz chmur na świecie. Mierzy zaledwie 18 m szerokości

Najcieńszy drapacz chmur, który powstaje w Nowym Jorku, nieustannie budzi zainteresowanie i kontrowersje. Do sieci właśnie trafiło nagranie pokazujące prace przy budowie niezwykłego wieżowca.
drapacz1.JPG

Apartamentowiec o nazwie „111 W. 57th St.” zapisze się w historii architektury z kilku powodów. Po pierwsze, jest on uznawany za najcieńszy wysokościowiec na świecie – został wybudowany na działce o szerokości zaledwie 18 metrów. Za to jego wzwyż sięga 435 metrów, co oznacza, że stosunek wysokości do szerokości wynosi 24:1. Takich proporcji dotychczas nie widziano. Po drugie, budżet realizacji został przekroczony o niebywałą kwotę 50 mln dolarów. Po trzecie, sprzedano w nim jeden z najdroższych apartamentów w Nowym Jorku – anonimowy nabywca zapłacił za niego 58 mln dolarów, czyli ponad 280 mln złotych.

CZYTAJ TAKŻE: ILE ZARABIA PREZYDENT, A ILE POSEŁ. OTO PENSJE RZĄDZĄCYCH 

O wschodu i zachodu budynek pokryty jest płytkami nawiązującymi do klasycznej nowojorskiej architektury, z kolei pozostałe boki są całkowicie oszklone. Wewnętrzny system wind rozwozi mieszkańców bezpośrednio do mieszkań. Łącznie budynek ma mieścić 58 apartamentów, które zostaną oddane do użytku w 2021 roku.

drapacz2.JPG

Najcieńszy apartamentowiec świata budzi kontrowersje nie tylko ze względu na swoją formę, ale również na astronomiczne ceny mieszkań. Za najtańsze trzeba zapłacić 14 mln dolarów, co w pełnej ekonomicznych kontrastów Ameryce wywołało falę krytyki. Z drugiej strony, lokalizacja pomiędzy Szóstą a Siódmą Aleją jest jedną z najbardziej prestiżowych w Wielkim Jabłku.

darapacz3.JPG

Budowa rozpoczęła się w 2014 roku, jednak została wstrzymana ze względu na problemy budżetowe. Długo obawiano się, że nigdy nie zostanie ukończony, a szkielet będzie górował nad miastem. Prace wznowiono w 2018 roku. Szacuje się, że budowa pochłonie miliard dolarów.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. SHoP Architects Poniedziałek 06.07.2020