Tak wygląda woda na Marsie. Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła film

Odkrycie wody na Marsie rozbudziło nadzieje na zasiedlenie Czerwonej Planety. Niezwykłe nagranie udostępnione przez Europejską Agencję Kosmiczną pozwala zobaczyć, jak wygląda życiodajna substancja 57 mln kilometrów stąd.
iStock-1046189998.jpg

Woda na Marsie występuje wyłącznie pod postacią lodu, jeśli jednak ludzie zaczną tam swoją działalność, można się spodziewać, ze szybko ogarną coś w rodzaju marsjańskiego globalnego ocieplenia i za sto lat będą się zastanawiać, jak ocalić topniejące lodowce.

CZYTAJ TAKŻE: NASA WYSŁAŁA W KOSMOS PIEKARNIK I CZĘŚCI SAMOCHODOWE. POWÓD JEST BŁAHY 

Na filmie opublikowanym przez ESA można zaobserwować Krater Korolev, nazwany na cześć rosyjskiego inżyniera Sergieja Koroleva, odpowiedzialnego za wystrzelenie rakiety Sputnik i statku załogowego Wostok. Szacuje się, że lód pokrywający zagłębienie o średnicy 82 km, ma grubość 1,8km, a jego objętość wynosi ok. 2200 km sześciennych. Ze względu na głębokość krateru pokrywa lodowa jest obecna przez cały rok, co naukowcy nazywają zjawiskiem „mroźnej pułapki”.Zdjęcia, z których został zmontowany film, zawdzięczamy sondzie Mars Express, która została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 2 czerwca 2003 roku. Misja trwała 11 lat i była organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, której członkiem jest również Polska. Celem wyprawy było m.in. sfotografowanie powierzchni planety oraz zbadanie składu jej atmosfery.Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 07.07.2020