Tak wygląda banknot 19 zł. Jest już w obiegu

Nie zdziw się, jeśli podczas codziennych zakupów otrzymasz resztę w dziwnym papierku. Banknot o nominale 19 zł właśnie wszedł do obiegu.
NBP

Wartość nowego papierka emitowanego przez Narodowy Bank Polski nawiązuje do roku 1919, kiedy została założona Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i jest sposobem na uczczenie stulecia jej istnienia. Data 25 stycznia również odwołuje się do tego samego historycznego wydarzenia.

Na banknocie widnieje portret Ignacego Paderewskiego, który – jako premier – powołał do życia Polskie Zakłady Graficzne, czyli dzisiejszą PWPW. Na odwrocie można zobaczyć budynek wytwórni oraz napis niepodległość.

NBP.jpg
Korzystając z dziewiętnastozłotówki, która od dziś jest legalnym środkiem płatniczym w Polsce, możemy zapłacić za towary o wartości 19 złotych. Natomiast wartość kolekcjonerska to 80 złotych i właśnie tyle kosztuje niezwykły banknot, jeśli chcemy go kupić w kasie NBP. Z czasem zapewne jego wartość wzrośnie, ponieważ w obiegu pojawiło się jedynie 55 tys. sztuk.
NBP2.jpg
Dla porównania, w obrocie jest ponad 10 milionów banknotów o nominale 500 zł, który i tak cieszy się sporym powodzeniem na internetowych aukcjach. Co ciekawe, średnia długość „życia” papierowych pieniędzy w Polsce to ok 360 dni. Po tym czasie Narodowy Bank Polski gromadzi zużyte banknoty i wprowadza do obiegu nowe. 

Choć dzięwiętnastozłotówka to piękny sposób na upamiętnienie ważnej rocznicy, to zarówno sprzedawców jak i kupujących zdecydowanie bardziej ucieszyłaby moneta 0,99 zł. Taki nominał nie tylko ukróciłby odwieczne pytanie „czy mogę być winna grosika”, ale również miał pozytywny wpływ na gospodarkę, ponieważ koszt wyprodukowania jednogroszówki to podobno aż pięć groszy. 


Sonda

Czy mogę być winna grosika?

ZOBACZ TAKŻE: CENNIK USŁUG SEKSUALNYCH W POLSCEDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock, NBP materiały prasowe Środa 02.10.2019