Spartakus - fakty z życia i serialu

Niecierpliwie wpatrując się w telewizor i wyczekując kolejnego odcinka "Spartakusa: Wojna potępionych", popracuj nad podłożem historycznym, chłonąc ciekawe fakty dotyczące wielkiego wojownika.
spartakus 4

Najnowsze badania grobów starożytnych gladiatorów dowodzą, że wojownicy mogli być na diecie wegetariańskiej. Najprawdopodobniej jedli dużo zboża i fasoli, które powodowały nabieranie masy w dolnych partiach ciała. Tak powstałe mięśnie i tłuszcz dawały wojownikom dodatkową ochronę narządów wewnętrznych przed zranieniem ostrą bronią.

Według historyków, aż dwie trzecie gladiatorów uchodziło z życiem w swoich walkach na arenie.

Przygotowania sceny seksu, do którego podstępnie zostali namówieni wrogowie Spartakus i Ilithyia, trwały 12 godzin. Wystąpili w niej w maskach i pokryci złotą farbą.

We wrześniu 2010 roku Andy Whitfield, odtwórca roli Spartakusa, podjął decyzję o walce z nowotworem. Tym samym odmówił wystąpienia w drugim sezonie serialu. W styczniu 2011 roku wyłoniono aktora, który miał zagrać głównego bohatera. Australijczyk Liam McIntyre zagrał w 3. sezonie – „Zemsta” i w obecnym – „Wojna potępionych”. Andy Whitfield zmarł we wrześniu 2011 roku po przegranej walce z chorobą. Miał 39 lat.



Spartakus urodził się w Tracji, czyli starożytnym kraju zajmującym część obecnych terenów Grecji, Turcji i Bułgarii.

Początkowo armia Spartakusa liczyła 70 żołnierzy. Wkrótce, podczas Powstania Spartakusa, rozrosła sie do kilkudziesięciu tysięcy. W przeważającej większości byli to oswobodzeni niewolnicy i najbiedniejsi mieszkańcy Italii.

Najnowsze odcinki tej kultowej już produkcji możesz oglądać w soboty w HBO o godz. 22:00.



Dodał(a): ckm.pl Sobota 06.04.2013