Sejm przyjął ustawę o zakazie sprzedaży i spożycia alkoholu

To już oficjalne. Sejm zatwierdził ustawę zaostrzającą przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu i spożycia go w miejscach publicznych.
iStock-643891482.jpg

Na początku listopada pisaliśmy wam o projekcie nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który wprowadza w Polsce częściową prohibicję. W piątek 24 listopada nowelizacja ta została ostatecznie przegłosowana przez Sejm. Oto główne zmiany wynikające z uchwalenia dokumentu:

1. Gminy, na obszarze objętym swoją władzą, mają prawo wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży jakichkolwiek trunków, w tym także piwa, między godziną 22 a 6 rano.

2. Gminy, w drodze uchwały, będą decydowały o maksymalnej liczbie zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie objętym swoją władzą.

3. Wprowadzony zostaje całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Samorządy wskażą te miejsca.

Nowelizację ustawy poparło 246 posłów, przeciwko zagłosowało 161, a 20 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku.
Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 24.11.2017