Ranking uczciwości. Polacy w czołówce

Jako naród jesteśmy dość sceptycznie nastawieni do naszej moralności. Naukowcy sprawdzili, jak zachowują się różne nacje, kiedy znajdą cudzą własność. Wyniki naprawdę zaskakują.

iStock-1133923112.jpg


Idziesz ulicą i nagle znajdujesz przezroczysty portfel. Widzisz, że w środku znajdują wizytówki z adresem mailowym, lista zakupów oraz 370 złotych. Znalezione nie kradzione, możesz więc spokojnie zabrać pieniądze, ale mając do dyspozycji dane kontaktowe, odnalezienie właściciela nie powinno stanowić problemu. Co robisz?

Ten prosty moralny dylemat zainteresował szwajcarskich i amerykańskich naukowców, którzy zdecydowali się przeprowadzić eksperyment, wyglądający dokładnie tak jak sytuacja opisana wyżej. Do wyników badań dotarł serwis Focus.pl, który donosi, że Polacy naprawdę nie maja się czego wstydzić.

Uczeni puścili w obieg 17 303 portfeli w 40 krajach na całym świecie. Wszystkie były transparentne a w środku znajdowały się dane kontaktowe i notatki w lokalnym języku. W niektórych z nich można było znaleźć pieniądze w miejscowej walucie, z kolei w pozostałych były jedynie wspomniane dokumenty, czyli wizytówki i drobne zapiski. Do każdego z portfeli był przypisany pracownik, który oczekiwał na ewentualną wiadomość od znalazcy.

Choć naukowcy spodziewali się, że najczęściej zostaną zwrócone psute portfele, wyniki badań przerosły ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że portmonetki były zwracane częściej, jeśli w środku znajdowały się pieniądze.

Polacy w tym "teście uczciwości" zajęli szóste miejsce. Wyprzedzili nas Szwajcarzy, Holendrzy, Norwegowie, Duńczycy i Szwedzi. W zestawieniu wyprzedziliśmy Niemców, Francuzów, Anglików i Amerykanów. Niechlubne ostatnie miejsce przypadło Chińskiej Republice Ludowej, gdzie jedynie 7 % portfeli z pieniędzmi wróciło do właścicieli. Niewiele lepszym wynikiem mogą „pochwalić się” mieszkańcy Maroka i Peru.

65 % Polaków odnalazło posiadaczy pustych portmonetek, natomiast aż 70 % wartościowych znalezisk trafiło w ręce prawowitych posiadaczy. Dla porównania, w Szwajcarii będącej na szczycie listy, zwrócono 79 % portfeli zawierających pieniądze i 74 %. Sąsiedzi zza Odry, którzy niejednokrotnie mieli zastrzeżenia do naszej uczciwości, zajęli dziewiąte miejsce.


Sonda

Znalazłeś portfel z pieniędzmi. Co robisz?ZOBACZ TAKŻE: KTÓRE ZAWODY NAJCZĘŚCIEJ ZDRADZAJĄ
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 09.10.2019