Polski wynalazek podbija świat. I niszczy wirusy

Trzeba przyznać, że Polak potrafi. Naukowcy i absolwenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach opracowali bramę odkażającą, która ma pomagać personelowi ratowniczemu w dezynfekowaniu kombinezonów. Wynalazek zwyciężył w międzynarodowym konkursie i zainteresował przedstawicieli rządu z całego świata.
Komora_odkazajaca_8.jpg
Brama odkażająca została stworzona przez Start'up WAAM, w którego skład wchodzą absolwenci i obecni pracownicy Politechniki Śląskiej. W sumie przy przedsięwzięciu pracowało osiem osób, ale zespół jest cały czas powiększany.

“Na Uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach, w jakich będą musiały być efektywne, czyli rozpylania. Natomiast inżynierowie WAAM, którzy również są absolwentami Politechniki Śląskiej, zaczęli projektować i budować bramę” – mówi dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, koordynatorka projektu.

SPRAWDŹ: Maseczka zabijająca wirusy. Stworzyli ją Polacy

Członkowie ekipy zgłosili swoją bramę na konkurs w tematyce walki z pandemią organizowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Organizację Turystyki (UNWTO). W Healing Solutions for Tourism Challenge uczestniczyło ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów, ale to Polakom udało się znaleźć na liście dziewięciu wygranych.

ZOBACZ, JAK PREZENTUJE SIĘ ZWYCIĘSKI WYNALAZEK:


“Celem konkursu było znalezienie najbardziej innowacyjnych start-upów i inicjatyw, których działania przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz” – tłumaczy Bogacka.

Komora dzięki specjalnym dyszom umożliwia zdezynfekowanie personelu medycznego w pełnym kombinezonie, dzięki czemu minimalizuje ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania wirusa. Jest całkowicie automatyczna i posiada system regulacji, pozwalający na wybranie długości odkażania. Zainstalowano w niej także świetlne elementy kontrolne, które umożliwiają ciągłe monitorowanie procesu dezynfekcji.

Wynalazek, który działa już na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu oraz w Szpitalu w Kłobucku, został zaprezentowany Zurabowi Pololikashvili, Sekretarzowi Generalnemu UNWTO. Warto dodać, że wzbudził także zainteresowanie przedstawicieli rządów z całego świata. Niebawem ma też pojawić się w kolejnych polskich placówkach w Zabrzu i w Gliwicach. Natomiast podczas konkursu podkreślono, że może zostać przystosowany na potrzeby innych krajów.

ZOBACZ PROJEKT KOMORY STWORZONEJ PRZEZ POLAKÓW:


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Politechnika Śląska Piątek 08.05.2020