Po wodzie umrzesz, po blancie nie

Jak wytłumaczyć, że spożycie czystej wody jest bardziej toksyczne niż wypalenie blanta? Redaktor amerykańskiego Forbesa zgłębił temat przedawkowania marihuany i podaje liczby, które mogą dziwić.
thc-woda.jpg

Blant z jednego grama marihuany może mieć w sobie od 0,01 do 0,2 g THC, w zależności od jakości zielska. Żeby okazjonalny palacz poczuł cokolwiek, musi wchłonąć ok. 0,002-0,003 g THC. Zważywszy na to, że część ulatuje z dymem, jeden skręt może wystarczyć dla trzech do kilkunastu osób. Mówimy o lekkim `szumie` w głowie. By poczuć więcej, trzeba przygotować kolejnego lolka. Jeśli dawka śmiertelna THC dla połowy badanych (współczynnik LD50 wyznacza po ilu gramach `toksyny` umrze 50% królików doświadczalnych) to 15-70 gramów, to policz ile trzeba wypalić, by się przekręcić. Tak, około 7500 zielonych papierosków.

Steven Ross Pomeroy przytacza przykład bardziej śmiertelnego związku – H2O. Życiodajna woda, może żywot skrócić, jeśli przyjmuje się jej za dużo. Mimo, że nasze organizmy mają teoretycznie wyższą tolerancję na ten związek (LD50 dla THC zawartego w marihuanie to 2-3 gramy na kilogram masy ludzkiej. LD50 wody wynosi ok. 90g/kg), zanotowano przypadki `przedawkowania`. A to ze względu na to, że wodę spożywamy w dużo większych ilościach, więc relatywnie łatwiej jest dostarczyć dawkę powyżej bezpiecznej.


Na dowód, Steven Pomeroy przytacza przykłady śmierci po spożyciu zbyt dużej ilości wody. W 2007 roku słuchaczka lokalnego radia chciała wygrać konsolę Wii. Żeby to zrobić, musiała pochłonąć sporą ilość H2O. Wypiła sześć litrów w trzy godziny. Najpierw wymiotowała, a wracając z okropnymi bólami głowy, zmarła w domu.

W 2005 roku w jednym z bractw Stanowego Uniwersytetu w Kalifornii odbywało się wcielenie nowych członków. 21-letniego studenta zmuszano do picia dużej ilości wody w przerwach między seriami pompek. Organizm nie wytrzymał, chłopak zmarł.Dodał(a): daktor Środa 30.04.2014