Planujesz się oświadczyć? Przemyśl te 3 rzeczy

- Oświadczyny to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu mężczyzny. Jednak nie warto z nią zwlekać. Od dnia zaręczyn do ślubu może minąć wiele miesięcy, a nawet lat – mówi Sławomir Sawicki, współwłaściciel firmy jubilerskiej SAVICKI, jednego z największych sklepów internetowych z biżuterią.
savicki ckm

Choć wielu przepowiada kryzys instytucji małżeństwa, statystyki tego nie potwierdzają. W samym tylko 2016 roku w związek małżeński w Polsce wstąpiło niemal 200 tysięcy par. Równocześnie zmniejsza się liczba małżeństw sakramentalnych. Według CBOS-u w ciągu ostatnich 15 lat zawarto ich o 10% mniej niż wcześniej.

Stylowe zaręczyny to podstawa!

„Piekliśmy kurczaka. A przynajmniej staraliśmy się go upiec” – tak swoje zaręczyny opisuje jedna z najbardziej znanych przyszłych panien młodych, Meghan Markle, narzeczona księcia Harry'ego. Jednak nie każda kobieta byłaby zadowolona z takiej formy oświadczyn. W Internecie można znaleźć mnóstwo wypowiedzi par, dla których sposób przyrzekania sobie zawarcia małżeństwa okazał się wielkim rozczarowaniem. Jeśli chcemy tego uniknąć, dowiedzmy się wcześniej, jak wyglądają „zaręczyny marzeń” naszej wybranki. Nie musimy pytać o to wprost – wystarczy zadzwonić do jej najlepszej przyjaciółki.

Niezależnie od tego, czy dziewczyna preferuje np. oświadczyny w górach czy w drogiej restauracji, cała uroczystość musi zostać zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Do sprawdzonych elementów, bez których nie wyobrażamy sobie takiej magicznej chwili, należą porządny garnitur, palące się świece i nastrojowa muzyka. Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w bukiet czerwonych róż i pierścionek zaręczynowy.

2.jpg

Weselny zawrót głowy

Dlaczego warto pospieszyć się z zaręczynami? Odpowiedź jest prosta: planowanie wesela (nawet najskromniejszego) wymaga ogromnych nakładów pracy i czasu. Tego dnia wszystko musi być perfekcyjne. W XXI wieku wybór przedmiotów i usług związanych ze „ślubnym przemysłem” może nas przyprawić o zawrót głowy. Wśród ofert znajdziemy np. filmowanie imprez z dronów, spotkania z artystami makijażu, a nawet... sesje fotograficzne z nocy poślubnych. Rynek weselny w Polsce jest wart 7 miliardów złotych, w USA natomiast – 300 miliardów dolarów.

Możliwości projektowania ślubu i wesela jest tak wiele, że Polacy coraz częściej korzystają z usług osób zajmujących się organizowaniem tego typu przyjęć w sposób profesjonalny. Jak ważny jest wybór odpowiednich akcesoriów ślubnych, tłumaczy Sławomir Sawicki, współwłaściciel firmy jubilerskiej SAVICKI:

– Czasy, w których państwo młodzi mieli do wyboru tylko kilka standardowych wzorów biżuterii, dawno minęły. Dziś każdy znajdzie coś dla siebie: i zwolennik nowoczesnego designu, i miłośnik tradycji. Wybierając obrączki czy pierścionki zaręczynowe, nie warto kierować się jedynie modą, lecz przede wszystkim własnymi preferencjami. To cenne pamiątki, które zostaną przy nas przez całe życie – podkreśla.

Kiedy zacząć planować wesele?

Organizacja ślubnych uroczystości wymaga nie tylko starannego planowania, ale również ogromnych pokładów cierpliwości. Na odbiór obrączek czy wydruk zaproszeń czeka się średnio 2-4 tygodni. Rzadko która panna młoda zdecyduje się na suknię prosto z salonu, bez wykonania wcześniej serii przymiarek i poprawek krawieckich. Szycie odpowiedniego stroju na zamówienie u projektanta może potrwać nawet rok. To jednak nic w porównaniu z rezerwacją sali weselnej. Modne lokale w szczycie sezonu (w Polsce przypada on na czas wiosenno-letni) mogą wymagać sprecyzowania terminu nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Nie możemy przy tym zapominać, że z organizacją wesela wiążą się również ogromne koszty. Według raportu przygotowanego na zlecenie portalu OLX, tylko 31% Polaków zamierza zmieścić się ze ślubnymi wydatkami w budżecie rzędu 20 tysięcy złotych. Prawie połowa ankietowanych (45%) liczy się z wydaniem 20-45 tysięcy, a 24% respondentów przekroczy 40 tysięcy. To kolejny argument za zaplanowaniem uroczystości z dużym wyprzedzeniem. Niewiele jest też osób, które dysponują dużymi pieniędzmi „od ręki”.

Czas i koszty związane z organizacją wesela sprawiają, że do ślubu dochodzi na ogół po roku narzeczeństwa. Nie warto więc zwlekać z zaręczynami. W końcu są one dopiero początkiem lepszego, wspólnego życia...

3.jpg

Dodał(a): Izabela Popko Piątek 05.01.2018