Piłkarscy skauci – łowcy talentów

Lewandowski, Ronaldo, Rooney i inni – zanim stali się światowymi gigantami futbolu, wypatrzyli ich skauci, łowcy piłkarskich talentów. Przeczytaj o nich w majowym CKM.

skauci-ckm.jpg

Damien Comolli niemal z miłością wspomina dzień, gdy na turnieju zespołów do lat 16  zobaczył chłopaka nazywającego się Cristiano Ronaldo.

– W przerwie zadzwoniłem do znajomego i powiedziałem: „Właśnie ujrzałem kogoś niesłychanego, muszę wiedzieć o nim wszystko”. To było niebywałe – wspomina w książce „Ludzie znikąd” Michaela Calvina.

Comolli to przedstawiciel jednego z najbardziej anonimowych zawodów związanych z futbolem. Podczas, gdy zawodnicy, trenerzy, agenci, a nawet sędziowie piłkarscy są powszechnie rozpoznawalni na całym świecie, to skauci – czyli łowcy młodych talentów – pozostają w cieniu.

Ich życie to tysiące godzin w podróży, nieprzespane noce nad raportami, wcale niepowalające pieniądze i niemal kompletna anonimowość. Ale też pasja i radość z odkrywania prawdziwych perełek, chłopaków, którzy w przyszłości będą wielcy. 

– Sam nie wiem, czy to trudna praca. Najtrudniejsze jest ciągłe podróżowanie, chociaż to zależy od tego, jaki masz teren. Ja właśnie wracam po kilku dniach ze wschodu Europy. Miliony lotów, ciągłe bycie samemu, to może dać się we znaki – mówi CKM Tomasz Pasieczny, polski skaut pracujący dla Arsenalu Londyn.

Skauci zatrudnieni na pełny etat oglądają tygodniowo od kilku do kilkunastu meczów, a czas pomiędzy nimi spędzają głównie w samolocie lub samochodzie. Zaś kiedy już są na tym meczu, nie oglądają go dla przyjemności, jak większość śmiertelników, z piwkiem i czipsami w ręku. Można nawet powiedzieć, że w ogóle nie śledzą meczu – przyglądają się tylko temu jednemu, wcześniej upatrzonemu zawodnikowi, o którym klub chce wiedzieć wszystko.

Czy jest waleczny? Czy odstawia nogę od piłki? Jak komunikuje się z kolegami z drużyny? Daje się sprowokować? Wytrzymuje kondycyjnie, dużo biegając przez cały mecz? Między innymi takie pytania musi sobie zadać skaut – i znaleźć odpowiedź. Czysty talent to bowiem nie wszystko, tym bardziej, że akurat on jest widoczny od razu.

(...)

To dopiero początek artykułu o piłkarskich skautach. Cały tekst przeczytasz tylko w  majowym numerze CKM – w kioskach!

CKM_05_18.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na cały rok dostaniesz dwa numery za darmo i dodatkowy prezent gratis. KLIKNIJ TUTAJ.
Dodał(a): CKM Piątek 18.05.2018