Palenie marihuany szkodzi zdrowiu. Najnowsze badania

Według badań naukowców z Dana–Farber Cancer Instituce i Centers for Disease Control and Prevention, toksyny zawarte w dymie z marihuany są szkodliwe dla zdrowia. Wykonali oni badania krwi i moczu aż 245 osób, z których część nigdy nie paliła, niektórzy palili marihuanę lub tytoń, a ostatnia grupa łączyła jedno i drugie.
iStock-1203956598.jpg

Okazało się, że dym wytwarzający się podczas palenia marihuany zawiera kilka tych samych toksyn, co papierosowy. Osoby palące tylko zioło miały wyższy poziom we krwi i moczu m.in. naftalenu, akryloamidu i akrylonitrylu, niż te, które nigdy nie paliły. 

Pierwsza substancja, czyli naftalen, jest powiązana z anemią, uszkodzeniami wątroby i urazami neurologicznymi. Akryloamid i akrylonitryl są z kolei rakotwórcze. Palenie marihuany, w odróżnieniu od tytoniu, nie wytwarza jednak akroleiny, która przyczynia się do chorób sercowo–naczyniowych. 

"Używanie marihuany jest coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Wzrost zainteresowania konopiami ponownie wzbudził obawy o potencjalne skutki zdrowotne dymu z marihuany, o którym wiadomo, że zawiera niektóre z tych samych toksycznych produktów spalania, które znajdują się w dymie tytoniowym" – mówiła jedna z autorek badania dr Dana Gabuzda. 

Palenie tytoniu nadal jest jednak bardziej szkodliwe niż palenie marihuany. Różnica polega na stężeniu szkodliwych substancji. Osoby, które palą papierosy, mają znacząco wyższy poziom naftalenu, akryloamidu i akrylonitrylu we krwi i moczu.

Oczywiście jest także sposób, aby "ominąć" szkodliwe substancje z dymu tytoniowego. Alternatywą dla palenia jest waporyzacja, która polega na powolnym podgrzewaniu zioła do temperatury, w której uwalniają się kannabinoidy i wszelkie substancje odpowiedzialne za stan po "trawce", jednocześnie nie wytwarzając dymu.

Wychodzi więc na to, że zarówno tytoń, jak i marihuana są szkodliwe dla organizmu człowieka. Jeśli jednak musisz się już czymś truć, to z dwojga złego korzystniejsze dla zdrowia jest już palenie zioła. Oczywiście wybór należy do ciebie.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Czwartek 14.01.2021