Nowa funkcja w PS5 pozwoli zagrać w gry z poprzednich generacji konsoli

Według doniesień tzw. kompatybilność wsteczna ma niemal na pewno pojawić się w Play Station 5. Potwierdza to także patent, który Sony zarejestrowało na początku lutego.
iStock-832130564.jpg

Kompatybilność wsteczna to taka wspaniała funkcjonalność, która pozwoliłaby grać na konsolach najnowszej generacji w gry z poprzednich wersji konsoli. W tym przypadku na Play Station 5 użytkownicy mogliby więc zagrać w gry z PS4, a nawet w tytuły z jeszcze starszych „plejaków”.

I wygląda na to, że japoński gigant technologiczny wreszcie pójdzie tą drogą i wzorem swojego arcykonkurenta Xboksa (w Xboksie One i One X) dołoży tę funkcjonalność do najnowszych PS-ów. I choć Sony oficjalnie nic na ten temat jeszcze nie mówiło, to potwierdzeniem tych zamiarów jest patent zarejestrowany przez firmę w Japońskim Urzędzie Patentowym i to przez samego Marka Cerny’ego, głównego architekta PS4.

Według patentu najnowszy „plejak” miałby możliwość odtwarzania gier ze wszystkich czterech poprzednich generacji PS-ów dzięki unikalnej technologii, która zlikwidowałaby wszelkie problemy synchronizacji wynikające z różnic prędkości podzespołów kolejnych wersji konsoli. Oznacza to, że mógłbyś wreszcie wyjąć z piwnicy stare gry z pierwszego PS, odkurzyć je i zagrać w jeszcze w tym roku, jako że niektórzy branżowi eksperci przebąkują coś, że Sony wypuści nowego „plejaka” już w 2019.

To wydaje się jednak mało realne w świetle kolejnej technologii, którą firma musi dopracować, więc bardziej prawdopodobną datą wydaje się być rok 2020. Mimo to bądź czujny, bo nigdy nie wiadomo, co przyjdzie do głowy specom od marketingu z Sony.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 04.02.2019