Lekka kawaleria

Olympus PEN Lite E–PL5 to kompaktowy aparat systemowy dla wybrednych smakoszy fotografii. Jest mały, lecz powala znacznie cięższych rywali to kompaktowy Jest mały, lecz powala znacznie cięższych rywali

PIERWSZE WRAŻENIE

Fajny jest zarówno stylowy wygląd aparatu i wysokiej klasy jakość wykonania, jak i niewielkie wymiary jego metalowego korpusu wynoszące tylko 110x64x38 mm. W połączeniu z wagą ledwie 279 gramów daje to w sumie bardzo poręczny sprzęt. Od razu zwracamy uwagę na 3–calowy ekran LCD, nachylany maksymalnie pod kątem 170 stopni. Takie rozwiązanie genialnie ułatwia życie, gdy chcesz zrobić autoportret lub wykonać fotkę np. na koncercie. Ekran jest dotykowy i za jego pomocą można ustawiać ostrość – naprawdę rewelacyjna sprawa.

SIŁA OBRAZU

Mimo niewielkich rozmiarów aparatu firma Olympus nie poszła na kompromisy co do jakości rejestrowanego obrazu: zamontowała tu imponujący sensor Live MOS oraz potężny procesor TruePic VI, znane z większego modelu O–MD. Efektem są 16,1–megapikselowe zdjęcia i filmy Full HD, które mogą zawstydzić nawet liczne lustrzanki. Dodajmy: także w słabych warunkach oświetleniowych (zwłaszcza przy maksymalnym ISO 25600). Co istotne PEN Lite E–PL5 może pochwalić się bardzo szybko działającym autofocusem.

ZMIEŃ SZKŁO
Nie ma dobrego zdjęcia bez dobrej optyki, lecz użytkownik Olympusa PEN Lite E–PL5 może spać spokojnie – aparat jest kompatybilny z obiektywami Mikro Cztery Trzecie (26 modeli do wyboru) i Cztery Trzecie (27 modeli). Wciąż za mało? Za pomocą adaptera dopniesz do niego ponad pół tysiąca obiektywów z innych systemów. Tak więc nawet najbardziej wybredni i ambitni miłośnicy fotografii mają szerokie pole manewru. Ich kreatywność wspomoże 12 filtrów artystycznych i możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 8 klatek na sekundę.

belka_zobacz-galerie.jpg

WARTOŚCI DODANE
Użytkownicy portali społecznościowych ucieszą się na wieść, iż ten aparat jest kompatybilny z kartami pamięci FlashAir, Eye–fi lub PENPAL, co umożliwia bezprzewodowe łączenie się ze smartfonem. Chciałbyś wykonywać zdjęcia w miejscach, w których zdecydowana większość aparatów uległaby uszkodzeniu? Firma Olympus przygotowała dla ciebie wytrzymałą obudowę wodoodporną PT–EP10, która umożliwia korzystanie z zalet aparatu PEN Lite E–PL5 nie tylko na basenie, lecz nawet na głębokości 45 m.

PODSUMOWANIE
OLYMPUS PEN Lite E–PL5 to sprzęt, którego kieszonkowe rozmiary idą w parze z naprawdę zaskakującymi możliwościami – jakość zdjęć i filmów, które możesz wykonać za jego pomocą, przewyższa wszystko, co zwykle kojarzy się z aparatami kompaktowymi, a wymienna optyka pozwala rozwinąć skrzydła nawet ambitnym pasjonatom fotografii. Cena owego małego cudeńka wynosi 2799 zł (zestaw z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14–42mm).Dodał(a): CKM Środa 26.02.2014