Zestaw rekruta

Baczność, żołnierzu! Przygotować broń do inspekcji!
Zestaw rekruta

Robimy młodym żołnierzom niespodziewaną kontrolę i sprawdzamy, czy sprzęt wojenny jest dobrze zabezpieczony i przygotowany do działań na polu bitwy. Tym razem swoją szafkę do inspekcji udostępnił kapral Tony Galacki z Piechoty Morskiej Jej Królewskiej Mości (Wielka Brytania). Spocznij!  

1. ZESTAW GPS
Każdy dowódca oddziału Piechoty Morskiej Jej Królewskiej Mości posiada urządzenie, które  pomaga ustalić położenie właściciela z dokładnością do 100 m. Kapral Tony Galacki dodaje, że GPS świetnie sprawdza się na pustyni, ale zawodzi w lasach tropikalnych (sygnał satelitarny ma problem z przebiciem się przez gęstą roślinność).

2. NAPROWADZACZ
Gadżet zwany przez komandosów „świetlikiem” zależnie od potrzeb żołnierza emituje albo bardzo jasne światło, albo strumień podczerwieni. Jest przydatny w nocy w oznaczaniu  miejsc lądowań lub zrzutów.

3. TERMOWIZJER
Urządzenie niezwykle czułe na zmiany temperatury. Potrafi „zobaczyć” ludzkie 36,6 st. C z kilkudziesięciu metrów. Służy do wykrywania ruchów wojsk w trudnym terenie (np. dżungli).

4. KARABIN
Marines Jej Królewskiej Mości posługują się bronią długą typu Heckler&Koch SA80 kaliber 5,56 mm. Kapral Galacki zapewnia, iż jest to broń nieco usterkowa, choć ciągle ulepszana przez inżynierów. Magazynek mieści 30 naboi, zaś dołączony granatnik ma zasięg 300 metrów.

5. LUNETA
Za jej pomocą asystenci snajperów namierzają cele. Może być używana nawet w największych ciemnościach, ponieważ posiada system soczewek wzmacniający światło zewnętrzne nawet o 6000 proc.

6. RADIOSTACJA
Osobisty system komunikacji radiowej. Komplet zawiera radio, słuchawki i mikrofon – dzięki nim żołnierze w drużynie mogą bez problemu komunikować się między sobą na odległość – a to bezcenne w sytuacjach bojowych. Zasięg: 800 metrów.

7. LORNETKA
Oprócz standardowej funkcji, jaką jest przybliżanie widzianych obiektów, wojskowa lornetka pokazuje odległość od celu i jego położenie geograficzne (współrzędne). Kapral Galacki ocenia, że jest to szczególnie potrzebne podczas naprowadzania wsparcia lotniczego.

8. NOKTOWIZOR
Montowany na hełmie system noktowizyjny (ułatwiający widzenie w nocy).

Dodał(a): Hep Czwartek 25.08.2011