Książka kucharska – zaskakująco przydatna rzecz dla faceta

Książki kucharskie szturmem wkradają się w łaski nawet tych, którym z gotowaniem zazwyczaj nie jest po drodze. Świadczy o tym coraz większa świadomość tego, co jemy, poniekąd moda na tworzenie kulinarnych majstersztyków, a także to, że coraz więcej gwiazd i celebrytów próbuje swoich sił w kuchni i dzieli się doświadczeniami z fanami-czytelnikami właśnie wydając książki. Na co zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na kupieniu dobrej książki z przepisami?

small książki kucharskie.jpg

Książki kucharskie, czyli do wyboru, do koloru

Książki kulinarne stają się oknem na świat kuchni niemal z najdalszych zakątków globu. W przeciwieństwie do ich starszych poprzedników, pokazują, że w kuchni można przeżyć prawdziwą przygodę, nawet nie mając o gotowaniu zielonego pojęcia (zobacz najpopularniejsze książki kucharskie na: https://tantis.pl/kuchnia-potrawy-c5109.html). Dobre książki kucharskie potrafią zaangażować nawet tych, którzy doskonale radzą sobie z przypalaniem wody na herbatę. Czym jednak powinny się charakteryzować, jakie informacje zawierać, aby mogły zagościć na naszych blatach kuchennych nieco dłużej niż trwa przewertowanie ich stron?

Dobra książka kucharska, czyli jaka?

Ile jest osób na świecie, tyle też preferencji kulinarnych. Ciężko więc odpowiedzieć na pytanie, jaka jest ta najlepsza książka na świecie. Pewnie nie ma takiej, która przypadnie do gustu wszystkim, którzy szukają inspiracji. Jest jednak kilka czynników, które powinny wpłynąć na wybór pozycji, jaka będzie służyć właścicielowi podczas gotowania.

amirali-mirhashemian-eRyMytuT0yg-unsplash.jpg

Po pierwsze, powinniśmy dopasować książkę kulinarną do naszych umiejętności. Jeśli w gotowaniu stawiamy pierwsze kroki, wówczas warto zwrócić uwagę na pozycje, które są poniekąd taką kulinarną szkołą. Zwykle autorzy opisują w nich np. gatunki i rodzaje mięs oraz sposób ich przyrządzania, tudzież wszelkiej maści produkty z kategorii makaronów i mąk albo nabiału. Słowem, wskazują, „z czym to się je” i jak łączy poszczególne składniki. Pokazują też, jak tworzyć te mniej i bardziej skomplikowane posiłki.

Zobacz także: https://www.ctmpolonia.pl/jak-gotowac-aby-nie-stracic-witamin-czyli-o-czym-jeszcze-powiedza-ksiazki-kucharskie/

Kolejną kwestią są nasze upodobania. Są osoby otwarte na nowe smaki, ale także nie brakuje tych, którzy mają swoje preferencje i raczej w nich wolą się poruszać. Dajmy na to, amatorzy kuchni wegetariańskiej nie kupią przecież książki w przepisami zawierającymi pomysły na dania z kurczaka. Szkoda wydawać pieniędzy na pozycje, które będą obrastać w kurz. A zatem zanim je kupimy, sprawdźmy, czy zawierają przepisy, jakie przynajmniej spróbujemy przyrządzić.

Książki kucharskie z obrazkami czy bez?

Tutaj kwestia pozostaje otwarta. Dla jednych ilustracje są wyznacznikiem, dla innych kompletnie nie są istotne. Najczęściej jednak książki z przepisami kuszą zdjęciami dań, intensywnie oddziałując na zmysły. Nie od dziś wiadomo, że obraz jest bardzo skuteczną formą perswazji. Inna sprawa, że dzięki ilustracjom będziemy mogli po prostu zainspirować się albo dowiedzieć, w jaki sposób można daną potrawę estetycznie i smakowicie podać. Czasem zwykła owsianka, odpowiednio ozdobiona, może sprawić, że zwykłe śniadanie stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Czy pomyślałeś właśnie o swojej kobiecie? Dobry trop!

bady-qb-VIv0srmK78g-unsplash.jpg

Na koniec zadajmy sobie pytanie, jakich książek kucharskich w danej chwili potrzebujemy. Czy chcemy zacząć przygodę w kuchni, czy może rozwinąć swoje umiejętności? A może szukamy inspiracji z innych światowych kuchni, albo po prostu jesteśmy ciekawi, co gości na talerzach zagranicznych amatorów jedzenia? Nie bez znaczenia pozostaje także cena danej publikacji. Ta jest już kwestią indywidualną, niemniej nie powinno się przepłacać za książki, które prawdopodobnie nie będą zbyt często przez nas używane. Warto więc pójść za głosem rozsądku i starać się stawiać na te publikacje, o których szybko nie zapomnimy.

Partnerem artykułu jest księgarnia internetowa tantis.pl

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 26.11.2019