Globalne zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na ceny i produkcję piwa

Czy wreszcie jest to wystarczający powód, żebyśmy wszyscy zainteresowali się globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu?
iStock-854848872.jpg

Jeśli nie przemawiają do was topniejące lodowce, coraz bardziej ekstremalne lata i coraz częstsze susze wynikające z globalnego ocieplenia klimatu, to może chociaż to do was przemówi. Okazuje się bowiem, że obserwowany od lat wzrost średnich temperatur na świecie może mieć bardzo duży wpływ na produkcję i ceny piwa.

Naukowcy przewidują, że jeśli wspomniany wzrost utrzyma się przez najbliższe lata w takim tempie, jak dotychczas, to nieznośne fale upałów i susze zaczną występować regularnie co 2-3 lata. To z kolei, jak wynika z raportu opublikowanego w magazynie „Nature Plants”, spowoduje zmniejszenie światowych zbiorów o 3-17 proc., w tym także zbiorów takiego zboża jak jęczmień. A jak wiadomo, jęczmień jest jednym z podstawowych składników piwa.

Mniej jęczmienia to automatycznie mniej piwa, a mniej piwa – to mniej płynnego szczęścia na świecie. W najgorszych scenariuszach niedoborami złocistego trunku najbardziej zagrożone byłyby Chiny, USA, Niemcy i Rosja, z kolei największy wzrost cen zostałby zanotowany w Irlandii, Włoszech, Kanadzie i Polsce.

Naturalnie wyższe ceny lub mniejsza ilość piwa to nic przy niedoborach żywności czy wody, no ale może chociaż w ten sposób część osób zainteresuje się globalnym ociepleniem klimatu i powagą tego zjawiska.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 17.10.2018

Komentarze

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
saulpaulo (2019-04-02 09:47:40)
I like the way to plan like a post, very scientific bouncing balls and red ball Zgłoś naruszenie
Thanos123 (2018-11-05 12:06:29)
There are the many players need to getting the best fun so play the latest dark dimensions mahjongg game this is the most famous to all world so must be create the full fun. Zgłoś naruszenie
Komentarze (2)