Elon Musk wysyła człowieka w kosmos - wiadomo, kto będzie pierwszym pasażerem

Firma SpaceX planuje w niedalekiej przyszłości organizować komercyjne loty w przestrzeń kosmiczną. Pierwszym pasażerem będzie japoński miliarder.
DnWAnsCXsAE72eo.jpg large.jpg

2023 rok – to planowana data pierwszego komercyjnego lotu dookoła Księżyca, który ma zorganizować firma Elona Muska SpaceX. Pierwszym pasażerem ma zostać japoński miliarder Yusaku Maezawa, który już wykupił miejsca na pokładzie kosmicznej maszyny – i to nie tylko dla siebie.

Maezawa to potentat handlu internetowego, założyciel modowego portalu zozo.com, którego majątek wyceniany jest na 2,3 miliarda dolarów (daje mu to 14. miejsce na liście najbogatszych Japończyków). 42-latek jest również znanym i uznanym kolekcjonerem sztuki – w jego prywatnych zbiorach znajdują się dzieła artystów takich jak Pablo Picasso, Andy Warhol czy Jean-Michel Basquiat (obraz tego ostatniego Maezawa kupił w zeszłym roku za 110 mln dolarów).

I właśnie ze sztuką związani będą pozostali pasażerowie, dla których Japończyk wykupił pozostałe miejsca na pokładzie maszyny SpaceX. Miliarder chce zabrać ze sobą od sześciu do ośmiu malarzy, fotografów, muzyków, reżyserów filmowych, projektantów mody czy architektów, którzy po powrocie z kosmicznego wojażu mieliby stworzyć „coś pięknego”. Inspiracją miałby być właśnie Księżyc i przestrzeń kosmiczna.

Musk niestety nie zdradził, ile konkretnie Maezawa zapłacił za miejsca na pokładzie promu kosmicznego SpaceX, ale z pewnością była to niebagatelna sumka. Tyle że kto wie, czy ta podróż nie zwróci się Japończykowi z nawiązką, bo nie chce nam się wierzyć, że miliarder nie będzie chciał mieć udziału w zyskach z dzieł wytworzonych przez jego współpasażerów.

Screenshot_2018-09-19 Elon Musk on Twitter.png

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen Twitter Środa 19.09.2018