„Służby ratownicze” – poznaj kulisy pracy polskich ratowników medycznych

Muszą być szybcy, precyzyjni i zawsze gotowi, by ruszyć na ratunek z powietrza, wody lub lądu. W pracy Służb Ratowniczych, bo o nich mowa, nie ma miejsca na rutynę czy niedopatrzenia. Każde wezwanie to wyścig z czasem, a przecież gdy w grę wchodzi walka o ludzkie zdrowie lub życie, liczy się każda sekunda.

1.jpg


W nowym programie TVN Turbo zobaczymy kulisy prawdziwych akcji ratowniczych, poznamy ludzi, którzy zdecydowali się wykonywać ten niełatwy zawód oraz zagrożenia z jakimi muszą się mierzyć każdego dnia. „Służby ratownicze” już od niedzieli, 16 września, tylko w TVN Turbo!

Każdy z nas może niespodziewanie potrzebować pomocy. Gdzie jej szukać w momencie zagrożenia? W Polsce istnieje kilka rodzajów służb, które w razie niebezpieczeństwa ruszą na ratunek. W programie „Służby ratownicze” podejrzymy między innymi pracę ratowników WOPR-u, którzy patrolują akweny. Do ich dyspozycji są nie tylko motorówki, ale też potężne i odporne na trudne warunki łodzie, którymi wypłyną na otwarte morze w poszukiwaniu zagubionych jachtów. GOPR-owcy z kolei pokażą jak wygląda start i lądowanie helikoptera w niebezpiecznych, górskich warunkach. Zdradzą także w jaki sposób za pomocą quadów transportują poszkodowanych.

Będziemy również świadkami spektakularnych akcji takich jak ta, gdy załoga LPR musi uwolnić kierowcę z samochodu przygniecionego przez cysternę, strażacy z OSP przez 12 godzin walczą z ogniem by ugasić nielegalne wysypisko położone w bezpośrednim sąsiedztwie domu mieszkalnego, a ratownicy WOPR-u unicestwiają mężczyznę podtapiającego dzieci. Wszystkie historie poznamy z perspektywy ratowników uczestniczących w akcjach, a ujęcia z kamer towarzyszących im na każdym kroku pozwolą widzom poczuć się jak w samym centrum wydarzeń.

Zdarzenia przedstawione w programie dowodzą, że poświęcenie, profesjonalizm i wewnętrzna potrzeba udzielania pomocy nie są obce żadnemu z członków Służb Ratowniczych. Poznamy między innymi patrolującego sopockie plaże Rafała, dla którego ratownictwo wodne to całe życie – w bazie spędza niemal 365 w roku, a przez kolegów nazywany jest „Ustawą”, gdyż zna na pamięć wszystkie rozporządzenia i ustawy dotyczące jego zawodu. Jako Instruktor Ratownictwa Wodnego sukcesywnie pomaga powiększać kadrę sopockiego WOPR-u szkoląc młodych adeptów. W załodze LPR od 22 lat o  bezpieczeństwo każdego z nas dba Paweł. Ten doświadczony ratownik w kieleckiej bazie odbył już 2531 misji i wykonał 2346 godzin nalotu. Z kolei Mateusz to 26 letni strażak z… 14-letnim stażem! W jego przypadku życie zawodowe łączy się z prywatnym – żona Mateusza również jest strażakiem OSP.

Dlaczego niejednokrotnie ryzykują własnym życiem, by udzielić pomocy obcym ludziom? Jak radzą sobie z presją czasu i odpowiedzialnością, jaka na nich ciąży? Zobaczymy w nowym programie z kategorii reality - „Służby ratownicze” już od 16 września, w każdą niedzielę o godz. 14:45 tylko w TVN Turbo!

8.jpg


Dodał(a): CKM/ fot. materiały prasowe Czwartek 20.09.2018