Czy edukacja seksualna zachęca do seksu?

Mogłoby się wydawać, że zajęcia z edukacji seksualnej to bardzo kontrowersyjny temat. Ostatni sondaż pokazuje, że Polacy są dość jednomyślni w tej kwestii.
iStock-959622488.jpg

Badania przeprowadził IBRiS dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Ankietowani zostali poproszeni o odpowiedź na trzy pytania: czy pana/pani zdaniem w szkole powinny być prowadzone zajęcia z edukacji seksualnej, jaki jest odpowiedni wiek, w którym powinno rozpoczynać się edukację dotyczącą współżycia oraz czy edukację seksualną można uznać za zachęcanie dzieci do uprawiania seksu.

76 % kobiet opowiedziało, że zajęcia dotyczące współżycia i zapobiegania niechcianej ciąży powinny odbywać się w szkole. Z taką opinią zgodziło się 82 % mężczyzn. Zdecydowane „nie” edukacji seksualnej powiedziało 19 % kobiet i 16 % mężczyzn. 


Najciekawiej prezentują się wyniki sondażu w grupie wiekowej 25-29 lat. 94 % polskich dwudziestolatków popiera obecność tego typu zajęć w szkole, a 100 % ankietowanych w tym przedziale wiekowym uważa, że nauczanie dotyczące seksualności nie zachęca do podejmowania współżycia.

Podobnego zdania jest reszta Polaków. Najwięcej przeciwników tego typu zajęć to uczestnicy badania w wieku 50-59 lat. 

Uczestnicy badania określili też wiek, w którym powinny rozpoczynać się takie zajęcia. 42 % uważa, że taka edukacja powinna się zaczynać pomiędzy 11 a 14 rokiem życia. Z kolei 37 % badanych uznało, że tego typu lekcje byłyby najodpowiedniejsze dla 15-18-latków.

61 % ogółu badanych uważa, że głównym źródłem wiedzy o seksie powinni być  rodzice, następnie nauka w szkole, za którą opowiedziało się 29 % badanych.

Sonda

Skąd czerpałeś wiedzę o seksie?
ZOBACZ TAKŻE: DLACZEGO TWOJA DZIEWCZYNA TAK BARDZO PRZYPOMINA TWOJĄ BYŁĄ? 
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 23.10.2019