Co to jest andropauza i jak sobie z nią radzić?

Mężczyźni też przekwitają. Wyjaśniamy, na co wpływa andropauza i czym jest męskie klimakterium.

small iStock-1182375054 (1).jpg

Andropauza to proces charakterystyczny dla mężczyzn, który związany z przekwitaniem i w tym podobny jest do kobiecej menopauzy. U mężczyzn z wiekiem dochodzi także do zmniejszenia się wydzielania hormonów, w tym przede wszystkim androgenów, estrogenów i melatoniny. Dowiedz się, jakie są objawy andropauzy, czym charakteryzuje się ten proces i jakie są jego konsekwencje.

Czym jest andropauza?

Andropauza to proces polegający na stopniowym zmniejszaniu się ilości hormonów, w tym między innymi testosteronu, czyli typowo męskiego hormonu. Wiek, w którym rozpoczyna się andropauza, jest uzależniony przede wszystkim od czynników genetycznych i najczęściej objawy pojawiają się między 40 a 60 rokiem życia. Zdarza się jednak, że symptomy są widoczne już u trzydziestolatków. Andropauza to całkowicie naturalny proces i absolutnie nie oznacza choroby. Może jednak nieść ze sobą zmiany fizyczne i psychiczne, w tym dokuczliwe zmiany nastroju.

Objawy andropauzy

Do najważniejszych objawów andropauzy należą:

– spadek libido,
– przejściowa lub trwała impotencja,
– zmniejszona satysfakcja z życia seksualnego,
– rozrost tkanki tłuszczowej,
– spadek masy mięśniowej,
– możliwość pojawienia się różnych chorób, w tym między innymi osteoporozy oraz chorób sercowo-naczyniowych,
– dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym, na przykład depresja, zmęczenie, problemy ze snem, obniżone poczucie własnej wartości.

Niestety u mężczyzn andropauza może wiązać się z różnymi konsekwencjami, zwłaszcza natury psychicznej. Nierzadko są niezadowoleni z siebie, zwłaszcza w temacie seksu.

Na co wpływa andropauza?

Mężczyźni mogą w różny sposób przeżywać andropauzę. Oczywiście nie jest to taki stan jak u kobiet, które po menopauzie wiedzą, że nie mogą mieć dzieci. Najważniejszych konsekwencjami andropauzy są:

– poczucie straty, związane z tym, że większa część życia już minęła,
– odczucie, że sprawność seksualna jest na coraz niższym poziomie, pojawiają się problemy z libido, satysfakcją z seksu,
– pojawiają się zmiany fizjologiczne związane także z rosnącym stresem, a dodatkowo mogą się pojawić trudności z koncentracją, bezsenność, depresja i inne,
– mężczyzna może zacząć zastanawiać się nad sensem swojej egzystencji, a także nad śmiercią, a dodatkowo konieczne może być zestawienie osiągnięć z oczekiwaniami wobec życia,
– mężczyzna może dokonywać bilansu życiowego. 

Jak poradzić sobie z andropauzą?

Andropauza to bardzo ważny okres w życiu mężczyzny, kiedy musimy poradzić sobie ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Można zdecydować się na leki na potencję, które pomogą w zachowaniu lepszego życia seksualnego. Panowie, których partnerki są w podobnym wieku, mogą wspólnie przeżywać menopauzę i andropauzę, a antykoncepcja przestaje być potrzebna.

Aby poradzić sobie z andropauzą, szczególnego znaczenia nabiera zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Oczywiście możesz dokonać bilansu życiowego, ale spróbuj je jednocześnie pozytywnie spojrzeć na swoją przeszłość i doświadczenia. To dobry moment, aby wyznaczyć sobie cele na kolejne lata. W ten sposób możesz na przykład skoncentrować się na zajmowaniu rodziną, otwarciu nowego biznesu albo podróżowaniu i cieszeniu się urokami dojrzałego wieku. Zdecydowanie też zadbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Niektórzy z nas w tym okresie życia decydują się na terapię lub spotkania z coachem, które mogą pomóc w zrozumieniu swoich potrzeb i dalszych celów życiowych, a także zbilansowaniu dotychczasowych doświadczeń.

Koniecznie zadbaj o profilaktykę, a więc wizyty u lekarza, badania i sprawdzanie stanu swojego zdrowia. W ten sposób szybko wykryjesz choroby i je wyleczysz. Dodatkowo wybierz się do odpowiednich specjalistów i zgłoś konkretne problemy, na przykład hormonalne, związane z gruczołem krokowym, spadkiem libido, pojawieniem się depresji i innymi.

Wszystko, o czym napisaliśmy, sprawi, że będziesz cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, nie zabraknie Ci też energii do działania. Pamiętaj, że przekwitanie to naturalny proces, a więc warto go zaakceptować i brać z życia to, co najlepsze. 

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 16.02.2021