Jak czytać więcej w 2021 roku

Początek nowego roku najczęściej powiązany jest z różnymi postanowieniami. W praktyce jednak często ciężko je zrealizować lub w ogóle się za nie zabrać. Podobnie może być z książkami. Zapewne niejeden z was stwierdził, że w 2021 r. będzie czytać więcej książek. Minęła już połowa lutego i jeśli ograniczyłeś się jedynie do zamówienia nowych tytułów i nawet po nie nie sięgnąłeś, to teraz możesz poznać sposoby, by lepiej się za to zabrać.
iStock-1193510807.jpg

Niektórzy chętnie zamawiają nowe książki, mimo tego, że nie zaczęli czytać nawet poprzednich. Często zachętą może być chociażby intrygujący opis albo wsparcie ulubionego autora i kupno nowego tytułu w ciemno. Mortimer J. Adler i Charles Van Doren w książce "How to read a book" piszą: "Każdą książkę należy czytać nie wolniej, niż na to zasługuje i nie szybciej, by nie móc czytać jej z satysfakcją i zrozumieniem". Polecają więc, by z początku przeglądnąć dokładniej atrakcyjny tytuł literacki, skupić się na pojedynczych stronach, przeczytać rozdział i stwierdzić na tej podstawie nie tylko, czy w ogóle chcemy ją kupić, ale także czy nas zainteresuje i czy treść umożliwi nam szybkie jej skończenie.

Problemem jest także tzw. Powierzchowne czytanie. Istnieje spore grono osób, które decyduje się na szybkie przewertowanie książki tylko po to, by mieć ją "odhaczoną". W rzeczywistości jednak nie potrafią przyswoić nawet podstawowych informacji w niej zawartych. Określenie "szybkie czytanie" zostało spopularyzowane jeszcze w latach pięćdziesiątych przez Evelyn Wood i jej męża. Od tego czasu na dobre zagościło w słowniku czytelników. Co ciekawe, taka forma także często zniechęca do sięgania po kolejne tytuły. W końcu poświęcamy na to czas, jednocześnie niewiele zapamiętując. Lepiej więc maksymalnie "skorzystać" z lektury, poświęcając na nią więcej czasu. To zmotywuje nas do częstszego czytania. 

Istotne jest także to, by nie męczyć się podczas czytania. Niektórzy czują się zobowiązani do przeczytania książki przykładowo ze względu na to, że została im ona polecona przez serdecznych przyjaciół. Mimo tego, że nie mogą przebrnąć nawet przez połowę i ciągle odkładają czytanie na później, To sprawia, że nie sięgają po nowe tytuły i zwyczajnie się blokują. Angielski filozof Francis Bacon powiedział: "Niektóre książki trzeba spróbować, inne połknąć, a jeszcze inne tylko przeżuć i jak najszybciej strawić...". Z tego porównania literatury do jedzenia można wywnioskować, że są tytuły, które wystarczy pobieżnie przejrzeć i jeśli nie spodobają się czytelnikowi, powinien szybko je odłożyć i zająć się książkami, które rzeczywiście przejdą przez cały "układ trawienny".

Istotną wskazówką jest także próba skorzystania z lekcji, jaką możemy wyczytać z książki. Szczególnie istotna będzie tutaj literatura faktu, gdzie da się znaleźć pomysły idealne do wprowadzenia do życia codziennego. Zauważenie, że rzeczy zawarte w lekturze mogą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości motywuje do dalszego czytania, by kierować się poznanymi lekcjami. Taka wartość sprawia, że czytelnik ma istotne przekonanie o ogromie nowej wiedzy, jaką dała mu książka i jej przełożeniu na życie. 

Tak więc, jeśli chcesz w tym roku przeczytać jak najwięcej książek, spokojnie zagospodaruj sobie czas i skup się bardziej na jakości. Może się także okazać, że jedna lektura okaże się tą "wyjątkową" i naprowadzi Cię na zupełnie inny tok myślenia. 



Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 16.02.2021