Bendgate to ściema?

Premiera nowych modeli Iphone'a nie obyła się bez wielkich emocji - również tych negatywnych. Przez wiele dni mówiło się o aferze "BendGate", która dotyczyła rzekomego wyginania się Iphone'a 6 i Iphone'a 6 plus. W końcu sprawą zajęła się niezależna organizacja zajmująca się sprawdzaniem produktów. Mamy oficjalne wyniki testów!

iphone 6 plus bendgate

Zaczęło się całkiem niewinnie - ktoś doniósł o rzekomej podatności nowych Iphoneów na wyginanie się w kieszeniach spodni. Niby nic wielkiego, ale jak to w dobie internetu bywa, złe wieści rozchodzą się bardzo szybko. W końcu fala krytyki spłynęła na Apple'a niczym kubeł zimnej wody w Ice Bucket Challenge. Z wielkiej wtopy zaczęli szydzić nie tylko użytkownicy sieci, ale również konkurenci i zupełnie niezwiązane z elektroniką marki. Media społecznościowe zalały posty otagowane #BendGate, a model 6 i 6 plus zyskał miano porażki. Wobec takiego obrotu sprawy, producent nie mógł być obojętny. Najpierw firma wystosowała stosowne oświadczenie, a potem powołano niezależnych ekspertów. Po kilku dniach burzy mamy wreszcie oficjalne wyniki testów!

bez tytułu43645756.PNG

Kilka dni temu Apple zapewniał, że problem jest wyssany z palca, gdyż mimo tak ogromnego nagłośnienia rzekomego niedociągnięcia, do firmy wpłynęło zaledwie 9 (!) reklamacji w tej sprawie. Dodatkowo firma zastrzegła, że jeżeli okażą się one uzasadnione, wykrzywione smartfony zostaną wymienione na nowe. To jednak nie przekonało sceptyków. W sieci wciąż przybywało zdjęć wygiętych bananów podpisanych "Iphone 6 plus".

Kolejnym krokiem, który miał rozwiać wątpliwości klientów, było więc powołanie niezależnych ekspertów. Firma Consumer Reports, która zajmuje się sprawdzaniem produktów dostępnych na rynku, wzięła pod lupę (a raczej wielkie kowadło?) nowe modele Iphone'ów. Jak się okazało, telefony wcale nie mają specjalnych skłonności do wyginania się, no chyba, że pod naciskiem... 30 kg!


Jak widać, Iphone 6 nie wypada wcale gorzej niż np. HTC One (M8), który jest podobnych rozmiarów. W dodatku model 6 plus, który z powodu wielkości miał się wyginać jeszcze bardziej, okazał się... wytrzymalszy.

deformacje.PNG

Niezależny test Consumer Reports. Nacisk jaki potrzeba przyłożyć do telefonu żeby go zdeformować. Od góry: Samsung Galaxy Note - 70 kg, LG G3 i Iphone 5 - 60 kg, Iphone 6 plus - 40 kg, Iphone 6 i HTC One (M8) - 30 kg.

rozdzielenie.PNG

Niezależny test Consumer Reports. Nacisk jaki potrzeba przyłożyć do telefonu żeby przedni panel oddzielił się od tylnej obudowy. Od góry: Iphone 5 - 70 kg, Iphone 6 plus - 50 kg, Iphone 6 - 45 kg i HTC One (M8) - 40 kg.

Ciekawe, co na to konkurencja, a w szczególności firma HTC, która jako jedna z pierwszych wyśmiała nowe Iphone'y...


Dodał(a): BJ, fot. Youtube/Consumer Reports Wtorek 30.09.2014