Jak unikać niezdrowych przekąsek w ciągu dnia?

Na jakie produkty postawić, by zaspokoić swój nagły głód?

adobestock_299820543.jpeg

Coraz więcej osób ma świadomość szkodliwości słodyczy, a także przekąsek typu fast food jak chipsy. Oczywiście wielu z nas trudno się powstrzymać w pewnych sytuacjach, np. stresujących, w pracy czy w czasie oglądania sportowych rozgrywek. Aby zrezygnować z niezdrowych nawyków trzeba znaleźć dobrą alternatywę. Nie bez znaczenia jest fakt, że nadmiar cukru i dieta fast food wpływają też na brak energii, rozleniwienie ale i obniżenie libido. Po jakie produkty warto sięgnąć?

Zdrowe przekąski, które pozytywnie wpłyną na poziom energii i libido 

Kiedy spożywasz sporo cukru, Twój poziom energii najpierw wzrasta, a później gwałtownie spada. Warto zatem sięgać nie po węglowodany proste, ale złożone. Jednocześnie chipsy ziemniaczane zupełnie odpadają, bo zawierają ponadto sporo niezdrowego tłuszczu, a często także nadmiar soli. Gdy w ciągu dnia doskwiera Ci głód, a lunch czy obiad w przerwie w pracy masz już za sobą, sięgnij po zdrowe przekąski. Nie musisz przy tym nawet rezygnować z ciastek, wystarczy, że wybierzesz te zdrowe, bez cukru i wzmacniaczy smaku. Słodkości słodzone malititolem dobrze się sprawdzają dla wszystkich ich miłośników. Musisz wiedzieć, że jest on prawie tak samo słodki jak cukier, a jednocześnie ma o połowę mniej kalorii i nie przyczynia się do rozwoju próchnicy. Produkty zawierające ten słodzik są polecane dla wszystkich mężczyzn, którzy są aktualnie na diecie odchudzającej, dla chorujących na cukrzycę, a także tych na diecie bezglutenowej. Oczywiście diabetycy powinni zawsze kontrolować poziom cukru. Alternatywą dla niezdrowych chipsów ziemniaczanych mogą być chipsy sojowe, białkowe. Możesz sięgnąć też po orzechy, nawet w czekoladzie, a także owoce liofilizowane. Te ostatnie dzięki specjalnej obróbce zawierają wszystkie cenne składniki odżywcze, zarówno minerały, jak i witaminy. Zwiększają poziom energii na cały dzień. Orzechy i suszone owoce możesz spożywać razem, pamiętaj tylko o małych porcjach. Na libido z kolei wpływ mają produkty bogate w beta-karoten. Jako przekąskę możesz zatem wybrać choćby surową marchewkę czy chipsy marchewkowe. Dieta zwiększająca energię i poziom libido, to także ta bogata w żywność zawierającą cynk, selen i argininę. Można sięgnąć po żeń-szeń, ale i korzeń Maca. Oczywiście wszystkie suplementy diety należy stosować zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać rekomendowanych dawek. Warto także zweryfikować, których witamin i minerałów brakuje w diecie, robiąc stosowne badania. Wspomniany korzeń Maca jest zalecany na potencję i poprawia ruchliwość plemników.               

Jak łagodzić stres, a przy tym nie podjadać niezdrowych rzeczy?  

Na to, że sięgasz po niezdrowe produkty wpływa nie tylko nadmiar obowiązków i odczuwany nagły głód, ale również stres. Należy więc starać się go łagodzić. Warto choćby wypracować techniki relaksacyjne związane z oddechem czy zainwestować w kulki antystresowe. Higiena snu jest ważna podobnie jak higiena pracy i robienie sobie przerw wtedy, gdy jest to możliwe. Jeśli mimo to w sytuacjach stresowych łapiesz się na tym, że sięgasz po niezdrowe przekąski, po prostu zaopatrz się zawczasu w te korzystnie wpływające na zdrowie i w trudnych sytuacjach sięgaj właśnie po nie. Możesz dzień wcześniej włożyć chipsy marchewkowe czy jabłkowe do swojego lunchboxa.    

Zdrowe przekąski, po które warto sięgnąć przed treningiem i po treningu  

Nagły głód dopada Cię w różnych momentach, a jednym z nich jest trening. Kalorie i składniki odżywcze możesz uzupełnić przed treningiem, ale i po nim. Ba! Możesz nawet sięgnąć po zdrowe przekąski w trakcie jego trwania, gdy jest bardziej intensywny. Świetną pożywką dla Twoich mięśni są białka. Możesz zatem przed treningiem sięgnąć po baton białkowy albo białkowy koktajl. Sprawdzi się też musli z jogurtem. Tosty z masłem orzechowym i plastrami banana to też świetna przekąska, która sprawdzi się też przy bardziej intensywnym treningu. Po treningu powinieneś zapewnić swoim mięśniom lepszą regenerację. Sięgnij zatem po zdrowe przekąski potreningowe. Dobrym wyborem jest chociażby mleko migdałowe ze zmiksowanym bananem, czy koktajl szpinakowy. Oczywiście po solidnym treningu warto zjeść pełnowartościowy posiłek, na który składa się pełnowartościowe białko, np. pieczona w piekarniku w rękawie wołowina, warzywa, owoce, porcja węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 10.11.2022