E-sport na studiach. AWF w Białej Podlaskiej inicjatorem

Granie w gry komputerowe jeszcze nie tak dawno było uważane za formę spędzania wolnego czasu, która nie jest za specjalnie rozwojowa. Obecnie sprawa wygląda nieco inaczej, a w Polsce otworzy się pierwszy kierunek studiów ze specjalizacją e-sport.
iStock-1218628783.jpg

E-sport, inaczej sport elektroniczny nie jest już dzisiaj nowością. Na świecie jest coraz więcej turniejów, zawodów, w których gracze rywalizują ze sobą za pośrednictwem gier komputerowych. Warto dodać, że cała branża, jak i e-sportowcy z roku na rok zarabiają coraz więcej pieniędzy i nie są to małe sumy. Dlatego jedna z uczelni postanowiła stworzyć studia ze specjalizacją e-sport.

Specjalizacja e-sport pojawi się na kierunku sport na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej i będzie dostępna od przyszłego roku akademickiego. Studenci połączoną aktywność fizyczną z nową technologią, jeśli zdecydują się na specjalizację e-sport.

– Absolwent będzie mógł być zawodnikiem, trenerem, menedżerem, który zarządza przedsięwzięciami sportowymi, bądź też edukatorem, bo coraz częściej zdarza się, że e-sport wchodzi do szkół – powiedział na antenie Radia Lublin profesor Hubert Makaruk, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowia.

Jak podkreśla uczelnia, nowa specjalizacja ma być dla osób, które pasjonują się e-sportem i w przyszłości chcą pracować w tej branży. – Widzimy tu też potrzeby gospodarcze, ponieważ jest to rynek bardzo prężnie rozwijający się. Mówimy już nie o setkach, a o miliardach dolarów, jeżeli chodzi o cały ten sektor – zaznaczył prof. Makaruk.

Co ciekawe, wartość rynku e-sportu w Polsce wynosi blisko 43 mln zł, a globalnie branża do 2021 roku ma być warta ponad 4,1 mld zł. Firma analityczno-badawcza Newzoo podaje, że w 2024 roku e-sport będzie generował zyski na poziomie 1,6 mld dolarów (ok. 6 mld zł)


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 22.04.2021