Komputer dla gracza? Przyjrzyj się tym produktom
Tak czy inaczej - rzuć okiem na nasze porady dotyczące podzespołów. Sprawdź też proponowane przez nas produkty.
Karta graficzna - jaka jest najlepsza?
Nie wiemy, jaka jest najlepsza karta graficzna. Wiemy jednak, która seria jest jedną z najbardziej popularnych - to oczywiście GeForce. Tysiące zadowolonych klientów świadczy o wysokiej jakości tych kart Nvidii.
Mniejsza jednak o serię i producenta. To, co w karcie graficznej (GPU) liczy się najbardziej, to pamięć VRAM, taktowanie i ilość rdzeni. Zainstalowana pamięć nie powinna być mniejsza niż 4 GB - jest to absolutne minimum, żeby móc grać w nowe produkcje bez spadków płynności.
Zastanawiasz się, gdzie szukać najlepszych kart graficznych do Twojego komputera? Koniecznie sprawdź ten link: https://www.komputronik.pl/category/1099/karty-graficzne,gigabyte.html. Znajdziesz tutaj ponad 140 propozycji w różnych przedziałach cenowych.
Procesor - bez niego ani rusz
Nie bez powodu procesor nazywany jest mózgiem całego komputera. Wszystkie obliczenia i operacje mają miejsce właśnie w jego wnętrzu. Postaraj się, aby w parze z dobrą kartą graficzną szedł równie dobry procesor (CPU).
Co możesz rozumieć poprzez stwierdzenie "dobry procesor"? Dużą ilość rdzeni, wątków i częstotliwość taktowania. Im większa jest wartość tych parametrów, tym lepiej poradzi sobie Twój komputer podczas obciążenia. Szacuje się, że ilość rdzeni nie powinna być mniejsza niż 4, ilość wątków mniejsza niż 8, a częstotliwość taktowania niższa niż 2.5 GHz. Choć jako optymalną wartość, która pozwoli Ci się cieszyć najnowszymi produkcjami triple A w 4K, to 8 rdzeni, 16 wątków i 3.0 GHz taktowania.
Płyta główna - niedoceniany element
Dlaczego płyta główna (motherboard) jest tak często bagatelizowana przez graczy? Prawdopodobnie dlatego, że nie ma ona bezpośredniego znaczenia w kwestii płynności rozgrywki. Dba jednak o to, aby inne podzespoły działały prawidłowo, a także otwiera furtkę do ich podkręcenia (zboostowania).
Pierwszym wzorcowym modelem płyty głównej jest Gigabyte X670 Gaming X AX, którą znajdziesz pod tym linkiem: https://www.komputronik.pl/product/787721/gigabyte-x670-gaming-x-ax.html. Jest to motherboard najwyższej klasy - idealny dla graczy i osób pracujących w wymagających programach graficznych. PCIe 4.0, Wi-Fi 6, dobry zasilacz i podświetlenie RGB to tylko część zalet Gigabyte X670.
Drugim świetnym przykładem jest Gigabyte B660M DS3H w sklepie Komputronik. Choć model ten jest około trzykrotnie tańszy od swojego poprzenika, to nadal radzi sobie z wieloma wymagającymi zadaniami. Gniazdo procesora Socket 1700 gwarantuje uniwersalność, a dodatkowe tranzystory MOSFET 6+2+1 zapewniają niezawodność sekcji zasilania. Nie masz ogromnych wymagań co do swojego gamingowego setu? B660M DS3H sprawdzi się doskonale, jeśli nie musisz doświadczać wszystkich gier w rozdzielczości 4k, ustawieniach ULTRA i w stałych 200 klatkach na sekundę.
Komputer dla gracza - kilka dodatkowych porad
Koniecznie przeczytaj też kilka dodatkowych porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
1. Nie zapomnij o pamięci RAM. Te niepozorne, małe kości pamięci są istnym game-changerem, jeśli rozmawiamy o wydajności. Ich koszt jest naprawdę niski, tak więc postaraj się mieć przynajmniej 16 GB RAM.
2. Dysk twardy też jest istotny. Ogólna zasada jest prosta: trzymaj się SSD’ków, bo w dzisiejszych czasach dyski HDD mogą służyć co najwyżej jako dysk zewnętrzny do przetrzymywania zdjęć z wakacji. Niech transfer Twojego dysku SSD wynosi przynajmniej 500 MB/s.
3. Monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania. Czyli słynne herce. To właśnie dzięki nim jesteś w stanie na własne oczy zobaczyć i “poczuć” rzeczywistą liczbą FPS’ów w grach. Jeszcze kilka lat temu większości z nas wystarczał monitor o częstotliwości 60Hz, jednak dziś optymalną wartością są 144Hz. Wzrost płynności zauważysz praktycznie od razu.
Pamiętaj też o złotej zasadzie składania komputerów: najpierw kompatybilność, a dopiero później jakość podzespołów. Powodzenia!
Artykuł sponsorowany